EskiDostuz.Biz sizi dostlarınızla buluşturuyor
Yeni Girişimler

EskiDostuz.Biz sizi dostlarınızla buluşturuyor

Bu yazının başlığı için servisin kendi sloganından daha iyisi olamazdı herhalde.

EskiDostuz.Biz, adından da anlaşılacağı gibi eski dostları kolaylıkla bulabilmek amacıyla Temmuz ayının sonlarında kurulmuş olan bir tür arkadaşlık sitesi.

Trionet Bilişim Hizmetleri tarafından kurulmuş olan site yayına girmesini takip eden kısa sürede 50.000 üyeyi aşmış ve bunun üstüne sistemin yaratıcıları ek özellikler ve geliştirmeler için çalışmalarını hızlandırmışlar.

EskiDostuz.Biz'de eski dostlarınızı kolaylıkla bulabilmeniz için ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora, dershane/kurs, askerlik, iş yeri, meslek, lakap, hobi gibi birçok kriter üzerinden arama yapabilmenize olanak tanınıyor.

Servisin kullanımına başlarken benzer arkadaşlık sitelerinde de olduğu gibi öncelikle kendinize bir profil oluşturmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra arkadaş listenizi oluşturabilir, farklı gruplara katılabilir ve blogunuza yazılar yazabilirsiniz.

Aldığım bilgiye göre EskiDostuz.Biz'e entegre çalışan mevcut grup ve blog uygulamaları şu günlerde servisin yaratıcıları tarafından ek özellikler eklenerek geliştiriliyormuş. İlk olarak şu aşamada sade olan blog yapısına resim eklemek, yorum yazmak ve yorumları yönetmek gibi özellikler eklenerek bu bölümün yapısı güçlendiriliyormuş. Aynı şekilde gruplar ve anında mesajlaşma sistemleri de iyileştiriliyormuş.

Bunların yanında yakın zamanda okullar için geliştirilmiş mezun sayfaları da EskiDostuz.Biz'e entegre edilecekmiş.

EskiDostuz.Biz

Fikir olarak potansiyeli yüksek olan projenin elbette şu aşamada Web 2.0 adına eksik olan özellikleri mevcut. Bu konuda da en kısa zamanda RSS ve kullanıcıların sayfalarını özelleştirebilmeleri yönünde çalışmaların başlayacağını şirket yetkililerinden öğrendim.

EskiDostuz.Biz'i incelerken servisleri BETA olarak devreye almanın (her ne kadar böyle ibare sitede yer almasa da) yarattığı etkiyi ve faydayı bir kez daha gördüğümü belirtmek isterim.

Temmuz sonunda açılan bir servisin bu kadar kısa sürede 50.000 kullanıcı sınırını geçmesi ve planlanan bölümleri ana hatlarıyla devreye alıp sürekli yeniliklerle gelişmeleri güncel tutmaları sanırım zaman kaybetmeden fikri hayata geçirmenin olumlu geri dönüşü olarak yorumlanabilir.

İlerleyen dönemlerde EskiDostuz.Biz'in ek özelliklerini de devreye alıp mevcut ve potansiyel kullanıcıların ilgisini artıracağına inanıyor ve girişimci ekibine başarılar diliyorum.

Yorumlar (3)
  1. Paradox Paradox

    Peki sitenin facebook dan farkı nedir? Ayrıca biri sizi davet ettiğinde siteye üye olmadan önce o kişinin tanıdığınız/tanımadığınız bir insan olup olmadığını öğrenme hakkınız olmalı diye düşünüyorum.. Dost var düşman var...

  2. Salamon Salamon

    zaten öyledir.bu ülkede birşey iyiyse onun beş bin tane taklidini hemen üretirler.yaratıcılık olmadığı için global çapta proje beklemek hayal olur.facebook türkçeleştiği zaman bu da avcunu yalayacak sitelerden biri sadece.taklidler asla gerçeğin yerini tutamaz.

  3. Adnan Kellecioğlu Adnan Kellecioğlu

    salamon yazının tarihine bile bakmadan yorum yapmışsın. 25 Kasım 2006'da facebook'un adını duymuş muydun? Facebook'un Türkiye'de popüler olması bu yılın Temmuz, Ağustos aylarına denk geliyor. Adamlar geleceği görüp neredeyse bir yıl öncesinden mi kopyalamışlar?