ALTivi'de tüm ürünler %70 ucuz!

ALTivi.comALTivi yeni ve farklı bir girişim olarak yayın hayatına başladı. Servis ile ilgili detayları basın bülteninden okuduktan sonra yenimecra.org'da da tanıtımını inceledim.

Sitenin ana özelliklerini anlatmam gerekirse.

Sisteme kayıtlı farklı kategorilerde ürünler mevcut. Bu ürünlerin ALTivi üzerinden satılabileceği tavan fiyatları bulunuyor. Örnek vermek gerekirse piyasa değeri 46.690 YTL olan Mini Cooper için servisin sunduğu tavan fiyatı 14.000 YTL.

Üyeler ürünlere maksimum tavan fiyatı olmak üzere teklifler sunuyorlar. Belirli bir sayıda teklif verildikten sonra en yüksek benzersiz teklifi veren katılımcı ürünü verdiği teklif karşılığında satın alabiliyor.

Yukarıdaki örnekten gidecek olursak. Mini Cooper ihalesi için minimum 3100 katılımcı olması gerekiyor ve ihaleye teklif vermek için ödenmesi gereken katılım ücreti de 20 YTL.

Kısacası gerekli katılımcı sayısına ulaşılmadığı takdirde ihale sonuçlanmıyor. Bu da şu demek oluyor...

Basit bir hesap yapacak olursak:

3100 katılımcı 20 YTL'den ALTivi'ye 62.000 YTL kazandırıyor. söz konusu araç bedeli üyeler için maksimum 14.000 YTL olduğuna göre, ortalama bu rakama yakın bir değere de satılacaktır. Yani 62.000 YTL + 14.000 YTL = 76.000 YTL

Sonuç olarak ALTivi, Mini Cooper ihalesinden 76.000 YTL kazanacak. Aracın piyasa bedeli olan 46.690 YTL'yi düşecek olursak, geriye 29.310 YTL kalıyor. Tek satış için iyi kazanç değil mi?

ALTivi.com

ALTivi'yi fikir olarak başarılı buldum diyebilirim. Ancak tasarım ve kodlamayı gerçekleştiren Nexum'dan daha başarılı bir çalışma beklerdim bunu da belirtmeliyim. (Sitedeki flash bannerlar ve bugün siteyi incelerken aldığım .NET hatası biraz tatsız geldi)

Girişimin başarılı olmaması için sadece bir sebep var bana kalırsa. O da söz konusu ihalelerin katılım bedelleri ve firmaya kalan kar marjının yüksekliği.

Bence katılım bedellerini biraz daha düşürmeleri uzun vadede bir zorunluluk olacaktır. Çünkü benzerlerinin uygulanmasının çok da zor olmadığını düşündüğüm servisin yakında rekipleri çıkacaktır. Bu da firmanın kar marjlarını düşürmek zorunluluğunu doğuracaktır.

Ülkemizdeki web servislerinin çeşitliliği adına çok önemli gördüğüm ALTivi'nin girişimcilerini tebrik ediyor ve kendilerine başarılar diliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.