Acaba haber nereden okunmuş?
Genel

Acaba haber nereden okunmuş?

Fazla zamanınızı almadan bir rahatsızlığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Webrazzi'de birçok servis hakkında incelemeler yayınlıyorum ve bu servislerin elbette birçoğu başka sitelerde de sonrasında tanıtım şeklinde yer alıyor.

Bu tanıtımları farklı sitelere ekleyen arkadaşlar bazen haberi ilk duydukları servise geri link veriyorlar, bazıları ise böyle bir inceliği göstermiyorlar. Hatta bu yazılarımın bazılarından ekran görüntülerinin benim emek harcayarak düzenlediğim şekilde kopyalanıp yayınlandığını, bazılarında ise logoların aynı şekilde Webrazzi'deki yazıdan kopyalanıp kullanıldığını farkediyorum. Bugün bildirgec.org'da yayınlanan "yeni tasarımıyla kariyer.net" başlıklı yazı da bu rahatsızlığıma tuz biber oldu.

Lafı çok fazla uzatmadan aşağıdaki grafiğe dikkatinizi çekmek istiyorum. Bu arada belirtmemde fayda var. Kariyer.Net'in logosunu sitesinden ayrı olarak kopyalayamıyorsunuz. ust.jpg dosyasından kesip biçip düzenlemeniz gerekiyor. (bkz.ust.jpg)

Kariyer.net

Bu tür yazılarda elbette kaynağınıza link vermek gibi bir zorunluluğunuz yok. Sonuçta bende direk bana gönderilen inceleme taleplerinin dışında yayınladığım servisleri kimi zaman çeşitli bloglardan kimi zaman ise kendi araştırmalarımda şans eseri duyup sizlerle buradan paylaşıyorum. Bu yazılarımın birçoğunda da ben bu haberi şuradan duydum demiyorum. Ama sonuçta servise kendim gidip incelememi yapıyorum, logosunu, ekran görüntüsünü çekiyorum, hatta bazen siteye üye olup detaylı incelemeler gerçekleştiriyorum. Ortalama olarak böyle bir iş için ise 30 - 60 dakika harcıyorum.

Benim söyleyeceklerim bu kadar. Yorumu sizlere bırakıyorum.

Yorumlar (14)
 1. aslinda haklisiniz, bildirgec yazilarinin izinsiz, kaynak belirtmeksizin yayinlanmasina izin vermezken, haberleri kaynak belirtmeden yayinliyor. cok büyük bir eksik var aslinda.

 2. Bence bu fazlaca sahiplenme veya -ne bileyim- hassasiyet olmuş. Blog'ların doğasında alıntı var. Bir yerlerden besleniyorsunuz sonuçta. Böyle her yerde benden izinti ne alıntı yapılmış diye ararsanız işiniz iş.

 3. Halixus Halixus

  malesef türkiyede durum bu. en azından türkçe içerik için. dediğiniz gibi 30-60 dakika harcıyorsunuz bazen daha fazla. gönderiyorsunuz ya da kendi sitenizde yayınlıyorsunuz. ardından 1 ay geçiyor tüm sitelere eklenmiş. hatta kendimden biliyorum türkiyede yayınlanan online dergilerde bile yayınlanıyor. tabi esinlenme olabilir ama malesef türkiyede içeriği oluşturan birkaç site var. diğerleri ise direk kopyala yapıştır. tabiki sahiplenmek ne kadar doğru değilse, emek hazırlanarak hazırlanmış içeriğinin aynısı ya da üzerine bir şey katmadan yayınlamanında manası yok. en azından altta kaynak olarak link belirtmek lazım. onu bile yapmıyorlar. her girdiğim sitede aynı içerik.

 4. Bildirgec.com'daki yazıya ben de baktım ama olay biraz abartılmış gibi geldi bana. Ben resmin aynı olmasından başka birşey görmedim. halixus'un dediği ortada bir kopyala-yapıştır yani. Yazıyı yazan yalnızca resmi aynen alıp kullanmış. Kullanılan resmin de Arda Bey'in kendi resmi olmadığını düşünürsek üzerine çok gidilecek bir konu olmadığını düşünüyorum.

  Herşeyi geçtim webrazzi.wpengine.com sitesinde böyle bir yazı görmek istemezdim.

 5. Düzeltme:

  halixus’un dediği gibi ortada bir kopyala-yapıştır yok yani.

 6. Webrazzi'de böyle bir yazının yer almasını bende istemezdim ancak dikkat çekmek istediğim konu tamamen web kültürümüzün olumlu yönde gelişim göstermesi.

  Bildirgeç'teki Kariyer.net yazısında kesinlikle kopyala yapıştır yok bunun farkındayım, ama Webrazzi'den haberin okunup, logonun alınıp kısa bir özetinin yazıldığı anlaşılabilir.

  Bu da bir sorun değil. Zaten yazımda da bahsettim. Kimsenin yazıyı okuduğu kaynağa olduğu gibi yazıyı kopyalamadıktan sonra link vermek gibi bir zorunluluğu yok.

  Bu tür karşılaştığım çalışmalar kaç tane olursa olsun dert etmiyorum. Kaldı ki zaten genelde arkadaşlar böyle durumlarda daha ben birşey yazmadan, kaynağın Webrazzi olduğunu yazıların yorumlar bölümünde belirtiyorlar.

  Konuyu çok büyük bir olay haline getirmiş olmak istemiyorum. Yorumun başında da dediğim gibi ülkemizde kalite için çalışan insanlara biraz saygı, biraz destek ve biraz da internetin gelişimi için bu tür inceliklerin sağlanması ve bunlarla birlikte web kültürünün artık küçük hesaplardan uzaklaşması gerekiyor.

  Kısacası Bildirgeç'te yayınlanan bir yazı ortalama olarak kaynak siteye 500'e yakın ziyaretçi getirebiliyor. Eğer yorumlarda yer alırsanız 50-300 arası ziyaretçi alırsınız ki konuya bağlıdır.

  Bildirgeç'teki yazıların karşılığında yazarların gelir paylaşımından pay aldıkları düşünülürse sanırım geliri alacak olan yazarların haberleri okudukları hatta kaynak haberin görsellerini kullandıkları durumlarda küçük bir link ile geri dönmeleri hem incelik hemde önemli bir destektir.

  Bunların farkındalığında olunmasıydı bu yazıyı yazmamın sebebi.

 7. Halixus Halixus

  ben bildirgecteki yazıdan bahsetmedim genel olarak konuştum. mesale bildirgec icin konusacak olursak oda aynı duruma maruz kalmakta. bazı siteler varki bildirgec in birebir kopyası nerdeyse. demem o ki her sitede aynı içerik olacaksa bunca site niye.

 8. Vehbi Öztürk Vehbi Öztürk

  Arda bey bu konuda sonuna kadar haklısınız. Webrazzi deki yazının bir özeti olduğu açık ve resimde (ç)alıntı. Yazıyı gönderen kişi en azından resim için bir link verebilirdi.

 9. Bildirgec.com'a bugün tekrar vaktım da sitenin TrackBack sistemi yok sanırım. Aslında sorun burdan kaynaklanıyor gibi...

 10. Ardacım,

  bence bunla gurur bile duymalısın. Demek ki webrazzi de artık kopyalanma isteği uyandıracak kadar güzel bir site.

 11. arkadaşlar ben sorunun kaynağını buldum, resimlerin pikselleri, bir iki piksel küçük veya büyük olsaydı sorun olmazdı :)

 12. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  Neden, neden hazırı varken uğraşsınki insan?

  Yazıyı kopyala, resmi kopyala, tasarımı kopyala, ah.. ama yazar adını değiştir sonra kendi sitende yayınla.

  İnternet alemi değilmi sonuçta, ne olacak ki?

 13. Internetist Internetist

  site konsepti olarak hemen hemen aynı dallarda yarışıyoruz. lakin afedersiniz k.çıboklu ben bile, 3-5 ziyaretçimde olsa tek başıma buna cesaret edemezken, koca komünite de buna nasıl cesaret edildiğine anlam veremiyorum.

  ha resim konusunda ben de konu resimlerimi dışarıdan çekiyorum evet. ama konumda bahsettiğim sitelerin birinden alıyorum ki durum dengelensin. ki zaten yazılarımdan maddi bir kazancım da yok.

  geçen oyyla.com için yazdığım bir yazımda da buna benzer bir konuya değinmiştim. ne yazık ki internette kişisel haklar hususunda oldukça düşüncesiz hareket ediyoruz.

 14. Galadriel Galadriel

  bir küçük not da benden: kariyer.net basın odasında kariyer.net logosunun doğru kullanımları mevcut. dileyen vektörel halini ya da jpg halini download edebiliyor. Böylece web sitesindeki hatalı logo da boş yere yayılmamış oluyor.

  bir de kurumsal kimlik kılavuzu koymuşlar. Ha o kurumsal kimlikteki logo kullanımları sitede niye yok derseniz onu ben de bilmiyorum :D