GünlükBasın.com ile tüm haberler birarada
Genel

GünlükBasın.com ile tüm haberler birarada

Ülkemizdeki yeni nesil web girişimleri arasına geçtiğimiz günlerde giren GunlukBasin.com ODTÜ'lü 4 arkadaş tarafından Adobe'nin Flex aracı ile geliştirilmiş olan bir uygulama.

Çeşitli haber kaynaklarını tarayarak kullanıcılarına tüm haberleri aynı merkezden sunan GunlukBasin.com, Flash destekli arayüzü sayesinde farklı bir tecrübe sunuyor.

Sitede yer alan haberlere kullanıcıların "İyi Haber" ya da "Kötü Haber" şeklinde oy vermeleri haberin listeleme esnasında üst sıralarda ya da altlarda çıkmasına sebep oluyor.

Haberleri tarih sırasına ya da yukarıda bahsettiğim oylamalara göre oluşan önem sırasına göre listeleyebiliyorsunuz. Diğer taraftan kaynaklarına göre de haberleri kategorilemeniz mümkün. Kullanışlı menüsü sayesinde zorlanmadan bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sayfanın üst kısmında yer alan tarih çizgisini ileri geri hareket ettirdiğinizde istediğiniz döneme ait haberlere saatine de bağlı kalarak ulaşabiliyorsunuz. Bu işlemi yaparken sitenin yine üst kısmında yer alan logo alanındaki arka planın günün saatine göre gece-gündüz arasında hareket etmesi ise ayrı bir farklılık yaratıyor. Siteye girdiğinizde mutlaka denemelisiniz.

GunlukBasin.com'un sol alt köşesinde yer alan "Betametre" bugün için %64'ü gösteriyor. Sitenin yaratıcılarından aldığım bilgiye göre yapmak istediklerinin ne kadarını hayata geçirdiklerini gösteriyor bu oran. Demek ki daha en azından bir bu kadar daha özellik gelecek diyebiliriz.

Kendilerinden aldığım bir diğer bilgiye göre ise yakında site kullanıcılarının sadece istedikleri haber kaynaklarını görmelerini sağlayacakları ve haberler arasında arama yapabilmelerine imkan tanıyacak bölümleri devreye alacaklarmış. Sitede henüz reklam yada benzeri gelir elde etmeye yönelik uygulamalara rastlamadım ancak uzun vadede kullanıcıların artması ile bu yönde farklı çalışmalara yöneleceklerini de tahmin edebiliyorum.

Sonuçta Flex'i ülkemizde sayılı kullanan geliştiricilerden olduklarını ve Web 2.0 alanında girişimlerde bulundukların göz önüne alırsak, fikirlerini bu yönde modelleyerek farklı alanlarda iş modellerine bağlı servisleri karşımıza çıkartacaklarına ve başarılı olacaklarına eminim.

GunlukBasin.com ile farklı bir haber tecrübesi yaşamak isterseniz siteyi ziyaret etmenizi öneririm.

Yorumlar (3)
 1. Murat Suluhan Murat Suluhan

  Merhabalar

  1 Mbit ADSL ile oldukca yavas yukleniyor, farkli farkli zamanlarda farkli farkli sayfalari icin denedim. Hem giris sayfasinda hem de ic sayfalarda bu sorun mevcut

  Tasarimi cok guzel olmuş

  Saygilar

 2. Efe Şar Efe Şar

  Benzer ve bence daha iyi bir sayfa daha var www.gazeteniyarat.com... tavsiye edilir...eksikleri var ama kullanım cok rahat ve zahmetsiz size direk mail atıyor...

 3. Flexle yapılan sitelerdeki önemli bir eksik SEO alanında, yani sitelerin adresi sadece gunlukbasin.com şeklinde ve örneğin her haber için ayrı url'ler yaratılmıyor.

  Ayrıca Hurriyet, Milliyet gibi siteler RSS servis kullanımlarıl ilgili "ticari amaçlarla kullanılmaz" gibi ibareler bulunduruyorlar. Bu sorunu nasıl aşıyorlar bilginiz varmı?