Türkçe Digg klonları
Arama
Genel

Türkçe Digg klonları

Dünyanın en popüler Web 2.0 uygulamalarından olan Digg‘in tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de benzerleri bulunmaktadır.

Bu konuda yaptığım araştırmada özellikle iki yeni nesil web girişimi bu alanda dikkatimi çekti.

Nooluyo ve OnKare isimli servislerin her ikisinin de ana işleyiş modeli Digg‘de olduğu gibi kullanıcıların belirli konularda beğendikleri haberleri sisteme göndermeleri ve diğer kullanıcılar tarafından bu haberlere oy verilmesi ile ana sayfaya taşınmaları prensibinde kurulmuş.

Nooluyo.com

Tasarımlarına baktığımızda Nooluyo‘nun Digg‘e biraz daha yakın bir tasarım kullanıyor olması ve bunun yanında OnKare‘nin daha özgün bir yapıda oluşturulduğunu görebiliyoruz.

Digg‘in ilk kurulduğu dönemlerde sadece teknoloji konularına izin veriyor olmasının aksine Nooluyo ve OnKare eğlence, müzik, sinema ve oyun gibi konuları da bünyesinde barındırıyor.

OnKare.com

Her iki serviste de haberlere oy kullanmanız ve bu haberleri ana sayfaya taşıyabilmeniz için sisteme üye olmuş olmanız gerekiyor.

İş modeli olarak OnKare‘nin Google reklamlarına dayalı bir kurgu içinde olduğunu görüyoruz ancak Nooluyo‘da herhangi bir reklama yada gelir elde etmeye dayalı çalışmaya rastlamadık.

Bu yöndeki servislerin kullanıcıların beğenisine sunuluyor olması hem günümüzde web trendlerine uygunluk hemde bu alanda farklı seçeneklerin oluşuyor olması adına umut ve memnuniyet verici. Ayrıca kısa vadede kullanıcı odaklı daha birçok servisin hayatımıza girecek olmasının da göstergesidir.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (8)
 1. ziddo dedi ki:

  Kullanıcı sayıları artınca ikisi de hergün ziyaret edilesi, keyifli siteler olacaklardır. Destek vermek lazım.

 2. Muhittin Özgülek dedi ki:

  gördüğümüz gibi her iki sitenin de tasarımsal ufak tefek hataları var; fakat bu hataların yok olması için katılımcı sayılarının bir hayli fazla olması gerekmektedir. kullanıcı sayısının fazla olduğu sitelerde(misal ekşi sözlük), kullanıcılardan gelen istek, şikayet veya yeni fikirler hemen cevap bulabilmekte, böylece kullanıcı ile admin arasındaki yapı çok daha fazla dinamikleşebilmektedir.

  yani, bu siteleri inceleyelim, gidelim üye de olalım. “bakalım bugün ne varmış?” değil, “bugün ne yazmalıyım buraya” diyelim.

 3. B5Editor dedi ki:

  Ekşi sözlük bence tamamen özgün bir oluşumdur. Konusu geçen sitelerde klondan ibaret.. aradaki farkı unutmayalım 😉

 4. Muhittin Özgülek dedi ki:

  sanırım ufak bir yanlış anlaşılma olmuş geçen yorumumla ilgili.

  ben yorumumu yazarken ekşi sözlük için klon demek istemedim. anlatmak istediğim şey, ekşi sözlük’ü bu kadar başarılı kılan faktörlerin başında kullanıcılarının çok olması sebebiyle ufak hataların hemen fark edilebilmesi ve gelişme hızının inanılmaz derecede artmasıdır.

  durum bundan ibarettir, saygılar.

  muhittin özgülek

 5. Muhammed dedi ki:

  Günden güne ülkemizde sosyal imleme siteleri artmaktadır bugün rastladığım http://www.imternet.org gerçekten çok güzel yerli bir imleme sitesi.

 6. Gökhan Ulus dedi ki:

  http://www.diggtr.com tasarımıyla ve güncel kalmasıyla benim tercihim

 7. Ahmet dedi ki:

  Digg bile zor günler geçiriyor ki klonları servislerine devam edebilsin klonlar kapanmış bile

Bir Yorum Yazın