Türkçe Digg klonları

Dünyanın en popüler Web 2.0 uygulamalarından olan Digg'in tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de benzerleri bulunmaktadır.

Bu konuda yaptığım araştırmada özellikle iki yeni nesil web girişimi bu alanda dikkatimi çekti.

Nooluyo ve OnKare isimli servislerin her ikisinin de ana işleyiş modeli Digg'de olduğu gibi kullanıcıların belirli konularda beğendikleri haberleri sisteme göndermeleri ve diğer kullanıcılar tarafından bu haberlere oy verilmesi ile ana sayfaya taşınmaları prensibinde kurulmuş.

Nooluyo.com

Tasarımlarına baktığımızda Nooluyo'nun Digg'e biraz daha yakın bir tasarım kullanıyor olması ve bunun yanında OnKare'nin daha özgün bir yapıda oluşturulduğunu görebiliyoruz.

Digg'in ilk kurulduğu dönemlerde sadece teknoloji konularına izin veriyor olmasının aksine Nooluyo ve OnKare eğlence, müzik, sinema ve oyun gibi konuları da bünyesinde barındırıyor.

OnKare.com

Her iki serviste de haberlere oy kullanmanız ve bu haberleri ana sayfaya taşıyabilmeniz için sisteme üye olmuş olmanız gerekiyor.

İş modeli olarak OnKare'nin Google reklamlarına dayalı bir kurgu içinde olduğunu görüyoruz ancak Nooluyo'da herhangi bir reklama yada gelir elde etmeye dayalı çalışmaya rastlamadık.

Bu yöndeki servislerin kullanıcıların beğenisine sunuluyor olması hem günümüzde web trendlerine uygunluk hemde bu alanda farklı seçeneklerin oluşuyor olması adına umut ve memnuniyet verici. Ayrıca kısa vadede kullanıcı odaklı daha birçok servisin hayatımıza girecek olmasının da göstergesidir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.