YesilVadi.org blog keşif ve takip mekanizması

YesilVadi.org blog keşif ve takip mekanizması

Sevdiğiniz blogları takip altına alabilmeniz ve yeni bloglardan da haberdar olabilmeniz için LynxWorks IT tarafından geliştirilmiş olan YesilVadi.org ülkemizdeki yeni nesil web girişimlerine yeni bir katılımcı olarak hayatımıza girdi.YesilVadi.org tamamen AJAX ile geliştirilmiş son derece kullanıcı dostu bir uygulama. Tasarımı ve kullanılan arayüzlerinin kolaylığı sayesinde takip listenize yeni blog eklemek yada sistemin size sağladığı diğer özellikleri kullanmak eğlenceli bir tecrübeye dönüşüyor.

Servisin ana özelliklerine baktığımızda bunları Takip Listesi, Aklımdakiler ve Favorilerim olarak sıralayabiliriz.

Takip Listesi sizin de tahmin edeceğiniz gibi sevdiğiniz blogları listelediğiniz ve sistemin sizin için güncellemeleri takip ettiği bölümünüz. Bu alanda yeni bir blog eklemek için ilgili blogun RSS kaynağını bilmenize gerek kalmıyor. Sadece sitenin linkini yazmanız yeterli oluyor ve YesilVadi.org sizin için kaynağı bulup siteyi listenize ekliyor. (Burada belirtmekte fayda var, yapmış olduğum testler esnasında Bildirgec.org'da sorun yaşandı ve RSS kaynağı sisteme eklenemedi.)

YesilVadi.org

Aklımdakiler bölümü okumak için bir şekilde zaman bulamadığınız ve ilerleyen zamanlar için saklamak istediğiniz blog yazıları için kullanılıyor. Bence çok iyi düşünülmüş ve sürekli blog takip eden kullanıcılar için kullanışlı olacak bir özellik.

Favorilerim ise yine tahmin edeceğiniz gibi en beğendiğiniz blog yazılarını birarada saklamanızı sağlayan bölüm.

Burada saydığımız tüm özelliklerin AJAX sayesinde sayfa yüklemesi olmadan gerçekleşiyor olması ise elbette ki sistemin başarısını destekleyen önemli kriterlerden bir tanesi.

YesilVadi.org'un girişinde sitenin editörleri tarafından yazılmış olan duyuru, servisin ilerleyen zamanlarda blog dışında yeni bölümlerinin de yayına alınacağını bildiriyor.

Bu ipuçlarının üstüne ilk bakışta aklıma Favorilerim bölümünün başlı başına bir servis olarak modellenebilecek olması, devamında ise kullanıcıların kendi takip listelerini paylaşabiliyor olmaları geliyor. Kullanıcıya özel adresler oluşturmak ise bu yönde bir çalışma için ilk adım olabilir. Elbette bunlar şimdilik sadece tahminlerim. YesilVadi.org'un uzun vadede sürekliliği için iş modelini geliştirmiş olacağını düşünüyorum ve BETA olduğuna dair servis dahilinde herhangi bir işarete rastlamış olmasamda sistemin mevcut test aşamasından çıktığında gelir modelinin sinyallerini vermiş olacağına inanıyorum.

YesilVadi.org yaratıcılarını oluşturmuş oldukları başarılı uygulamadan dolayı tebrik ediyor ve gelişmeleri merakla beklediğimi bilmelerini istiyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.