Addgoo açılış sayfanız olmaya aday
Genel

Addgoo açılış sayfanız olmaya aday

İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun açılış sayfası olarak Google'ı tercih ettiğini farkeden Addgoo.com'un yaratıcıları bu eğilimden fırsat yaratmak için açtıkları servislerini bir süre önce kullanıcıların beğenisine sundular.

Site "netteki açılış sayfanız" sloganıyla kullanıcılarına başlangıç sayfalarında en çok ziyaret ettikleri siteleri saklama ve çeşitli sitelerde arama yapma imkanı sunuyor.

Üyelik gerektiren servisin alanındaki diğer Web 2.0 örnekleri ile karıştırılmaması gerekiyor. RSS eklemek yada güncel hava yada döviz bilgilerine ulaşmak gibi özellikleri bulunmayan servis, gördüğümüz kadarıyla şu aşamada sadece linklerinizi saklamanıza olanak tanıyor.

Ancak geniş çaplı özellikleri olmamasının yanında internet kullanıcılarının başlangıç sayfası olarak belli başlı ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayacağını düşündüğümüz birkaç özelliği bulunuyor.

Addgoo'da yaratmış olduğunuz sayfanızda üst tarafta yer alan arama kutusu Google üzerinden arama yapmasının yanında Ekşi Sözlük, Türk Dil Kurumu Sözlüğü, Sesli Sözlük, IMDB, Download.com gibi sitelerde de arama yapmanızı sağlıyor. Diğer bir göze çarpan özellik ise, Addgoo'nun eklemiş olduğunuz linklere tıklama oranlarınızı sayması ve kategoriler içinde en çok kullanmış olduğunuz linki en üstte listelemesi.

Bahsettiğimiz bu iki özellik hakkında biraz düşündüğümüzde başlangıç sayfası olarak kurgulanmış bir sitenin kullanıcılarına sağladığı gerçekten basit ama önemli imkanlar diyebiliriz.

Addgoo.com

Addgoo yetkililerinin vermiş oldukları bilgilere göre site henüz Türkçe ve İngilizce olarak servis yapıyor, kısa süre içinde ise Fransızca, İtalyanca, Almanca ve İspanyolca dilleri ekleniyor olacakmış.

Ülkemizdeki her internet kullanıcısının RSS yada benzeri teknolojileri kullanmadığını göz önünde bulundurup, genel anlamda ortalama bir internet kullanıcısının beklentilerinin ne olduğunu iyi analiz ettiğini düşündüğüm Addgoo'nun basit ama etkili servisi sayesinde istediği kullanıcı profiline ulaşabileceğini düşünüyorum.

Yeni nesil web trendlerini girişimine uygulaması durumunda ise daha geniş kitlelere ulaşıp başarılı olacağına inanıyorum.

Yorumlar (7)
 1. Bora Gulpinar Bora Gulpinar

  Ne zamandir aklimda olan parlak bir fikri hayata gecirmisler, tebrikler. Gerci benim dusundugum daha karmasik bir seydi ama bu haliyle de hos olmus. Umarim ilerde RSS özelligi de eklerler. Alisirsak bagimlilik yapacak gibi. Merak ettigim benzer hizmet veren Ingilizce siteler ve onlarda RSS destegi olup olmadigi.

 2. Adnan Çalışkan Adnan Çalışkan

  RSS özelliğini düşünüyorum ama sonuç bulamıyorum. Sonuçta kişiye özel bir site. RSS'in içine dahil edebileceğim, ortak kullanılan herhangi bir bilgi şu an için mevcut değil. Belki ileride olabilir. Şimdilik yeni plug-in'leri yazıyorum. Birkaç tanesi bitti (int explorer'daki sık kullanılanları ekleme, yedek alıp verme gibi)

 3. Adnan Çalışkan Adnan Çalışkan

  Üyelerimiz artık "Sık Kullanılanlar" klasöründeki linklerini addgoo hesaplarına ekleyebiliyorlar. Plug-in hazırlandı ve bugün yayına girdi.

 4. Ahmetbaba Ahmetbaba

  güzel bi şey olmuş. teşekkürler ben de ne zamandır böyle bir şey arzu ediyordum.

 5. Ben hiç bir şeye benzetemedim. içinde bi kaç link falan var. ama o linklerin hepsi zaten benim bookmark toolbarımda duruyor. başarısız ve gereksiz. bir de neden herkes çok güzel demiş anlamadım. tasarımını yorumlarsak benim lise 1'e giden yeğenim daha güzellerini yapıyor.

 6. Adnan Çalışkan Adnan Çalışkan

  Pars arkadaşımız addgoo'yu link dağıtan bir site zannetmiş olmalı. Dostum bu bir bookmark sitesi. Oradaki herkesin bookmark'ında olan linkler de, sitenin işleyişini kavramanız için verilen örnek linkler.

  Bence yardım bölümünü inceleyip addgoo'nun ne olduğunu anlayabilirsin. Sadece bir bookmark sitesi. Ne fazlası ne eksiği. Amaç dışına çıkaracak öğelere de yer vermek istemiyorum.

  Gönen dostuma da teşekkür ediyorum. Sitenin eksikleri mutlaka var ve "yeterli" olabilmesi için gönen'in ve diğer kullanıcıların önerilerine her zaman açığım.

 7. şimdilik güzel fakat yeterli değil.