Filimk.com ve en iyi videolar
Genel

Filimk.com ve en iyi videolar

Limk.com ve Seyvet.com sitelerinin yaratıcısı Wrzl'nin yeni sitesi Filimk.com ülkemizdeki başarılı web girişimleri arasında gösterebileceğimiz yeni bir servis olarak hayatımıza bir süre girdi.

Limk.com'da linklerin, Seyvet.com'da resimlerin olduğu gibi Filimk.com'da da videolar kullanıcılar tarafında sisteme ekleniyor.

Sonrasında ise gönderilmiş olan videolar sitenin diğer kullanıcıları tarafından oylanıyor. Sitenin işleyiş yapısı ve oylama sonuçlarının görüntülenmesi aslında video için Digg.com havası uyandırıyor diyebiliriz.

Filimk.com'un kullanımı AJAX'la desteklenmiş bölümleri ve sade tasarımı sayesinde oldukça kolay.

Filimk.com

Siteye video gönderebilmeniz için üye olmanız ve kendinize özel bir profil oluşturmanız gerekiyor ve üyelik işlemi ise son derece hızlı gerçekleşiyor.

Belki de sitenin en önemli özelliği aslında Filimk.com'a videolarınızı direk gönderiyor olmamanız. Sistem YouTube, Google Video ve Metacafe'de yayınlanmış videoların embed kodlarının eklenmesi ile görüntüleri ilgili siteden çekiyor. Bu da elbette Filimk.com'a saklama maliyeti anlamında bir zorluk yaratmıyor.

Filimk.com'un bir diğer güzel özelliği de "Canlı Yayın" bölümü. Sitede gerçekleşen tüm aktiviteleri anlık olarak izleyebildiğiniz bölümde kullanıcıların yaptıkları yorum, oylama yada video gönderme işlemlerinden anında haberiniz olabiliyor.

Servisi gelir modeli açısından incelediğimizde ise ilk bakışta GittiGidiyor.com ve Ringofon'un satış ortaklığı programlarını kullandıklarını farkettik. İlerleyen zamanlarda farklı iş modelleri kurgularlar mı yoksa reklam gelirleri ile devam ederler mi bilemiyoruz ancak Filimk.com'un ülkemizdeki web girişimlerine enerji vereceği ve bu alanda bir açılıma destek olacağı kesin.

Yorumlar (10)
 1. Merhaba, bu tip türkçe web girişimlerini görmek gerçekten de çok güzel. Video ve fotograf gibi gunumuz internet trendlerini hizla takibettikleri icin ayrica kendilerini tebrik ederim. Fakat tasarim konusunda ayni seyleri soyleyemeyecegim. Acik Kaynaklardan yararlanmak her zaman cok avantajli fakat ozellikle tasarimda kendimizden birseyler katmamiz gerektigine inaniyorum. Burada Pligg template leri aynen uygulanmis gorunuyor. Bu konu uzerinde sanirim biraz aceleci davranmislar. Bu konuda biraz daha calissalar gercekten basarili bir calisma olacak.

 2. Öncelikle burada yer almak çok gurur verici, güzel incelemenizden dolayı çok teşekkür ederim Arda bey. Deniz bey'e de birebir katılıyorum tasarım konusunda tüm sitelerim de bir amatörlük hissedilmekte. Aslında nedeni de sizin eklediğiniz -ler ve -lar takılarında. Malesef bu sitelerin altyapısını, dizaynını ve daha neleri varsa tek başıma yapmaktayım. Filimk'den örnek vermek gerekirse; fikir aylardır aklımda kodu kendim mi yazsam yoksa hazır bir şeyler mi bulsam diye yerinde saymakta. Çoğumuz gibi Digg-sever bir insan olarak Pligg'i görünce denemeye karar verdim. Açıkçası daha beta aşamasında bir kod olduğu için tonlarca ekleme ve düzenleme gerek oldu. Sonuçta ufak da olsa AJAX'a giriş yapmış olmak sevindirici. Template zaman içinde değişecek, Limk'te de ilk başlarda hazır kod kullanıp yıllar geçtikçe kendine özel bir hâl aldı.

  Son 5-6 yılda web üzerinde aldığım ders; fikirler hızla hayata geçmeli ve zaman içinde sürekli geliştirilmeli yoksa asla varolmuyorlar. Umarım bir gün çoğul olarak işlerinde profesyonel insanlarla ekip üretimine geçebiliriz.

 3. Ben de Deniz ile aynı fikirdeyim. Sadece videolu bir Pligg uygulaması çok iyi bir fikir fakat hazır scriptin tasarımına hiç dokunmamak eksi puan. Eminim Wrlz ilerleyen günlerde yeni bir tasarımı yayına sokacaktır.

 4. http://www.kaushalsheth.com/themes/ sitesine bakarsanız tasarımın aynı olduğu görürsünüz güzel araklamışlar..tebrikler..

 5. arak veya diil bence harika...

  keşke arak olsada böle daha fazla güzel siteler olsa...

  saygılar...

 6. Yukarıdaki yorumlarda yazanları okumuyorsunuz efem. Filimk, mollio adında bir şablon arayüzü kullanıyor.

 7. İyice araştırmadan yazarsan araklama diye ayıp edersin... Maksadın çamur at izi kalsın mı?... Sen yap birşeyler, çook farklı olsun, eşi benzeri olmasın bizde seni alkışlayalimk.

 8. Deniz'e hak vermekle birlikte, proje hem yukselen eğilimleri takip etmek, hem de ilklerden olma hedefine odaklı hızlı bir çözüm olarak takdirlerimi kazandı. Arkadaşlar, bu tür yorumlarda birbirimize cesaret verelim. Türkiye İnterneti gelişsin. Wrzl doğru yoldasın. Proje tutunursa tasarıma da el at. Başarılar diliyorum.

 9. Sevgili Wrzl,

  mollio web standartları ve erişilebilirlik açısından güzel bir seçim olmuş, biraz oynama yapılırsa çok hoş olacak.

 10. Sevgili Wrzl,

  Mollio teması kullanılması sorun olan kısım değil yada sizin pool temasını modifiye edip kullanmanızda sorun teşkil etmiyor. Önemli olan sudur ki hangi temayı kullanıyorsanız onun yapımında emek harcayan insanların emeğine saygı göstermeniz için link dönüşü yapmanızdır..

  Bunu yapmayan herkez gözümde hırsızdır..

  anlatabildiysem ne mutlu bana...