Filimk.com ve en iyi videolar

Limk.com ve Seyvet.com sitelerinin yaratıcısı Wrzl'nin yeni sitesi Filimk.com ülkemizdeki başarılı web girişimleri arasında gösterebileceğimiz yeni bir servis olarak hayatımıza bir süre girdi.

Limk.com'da linklerin, Seyvet.com'da resimlerin olduğu gibi Filimk.com'da da videolar kullanıcılar tarafında sisteme ekleniyor.

Sonrasında ise gönderilmiş olan videolar sitenin diğer kullanıcıları tarafından oylanıyor. Sitenin işleyiş yapısı ve oylama sonuçlarının görüntülenmesi aslında video için Digg.com havası uyandırıyor diyebiliriz.

Filimk.com'un kullanımı AJAX'la desteklenmiş bölümleri ve sade tasarımı sayesinde oldukça kolay.

Filimk.com

Siteye video gönderebilmeniz için üye olmanız ve kendinize özel bir profil oluşturmanız gerekiyor ve üyelik işlemi ise son derece hızlı gerçekleşiyor.

Belki de sitenin en önemli özelliği aslında Filimk.com'a videolarınızı direk gönderiyor olmamanız. Sistem YouTube, Google Video ve Metacafe'de yayınlanmış videoların embed kodlarının eklenmesi ile görüntüleri ilgili siteden çekiyor. Bu da elbette Filimk.com'a saklama maliyeti anlamında bir zorluk yaratmıyor.

Filimk.com'un bir diğer güzel özelliği de "Canlı Yayın" bölümü. Sitede gerçekleşen tüm aktiviteleri anlık olarak izleyebildiğiniz bölümde kullanıcıların yaptıkları yorum, oylama yada video gönderme işlemlerinden anında haberiniz olabiliyor.

Servisi gelir modeli açısından incelediğimizde ise ilk bakışta GittiGidiyor.com ve Ringofon'un satış ortaklığı programlarını kullandıklarını farkettik. İlerleyen zamanlarda farklı iş modelleri kurgularlar mı yoksa reklam gelirleri ile devam ederler mi bilemiyoruz ancak Filimk.com'un ülkemizdeki web girişimlerine enerji vereceği ve bu alanda bir açılıma destek olacağı kesin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.