Blogger.com yeni versiyonu beta yayında

Ülkemizdeki blogların %61'inin (istatistik) Blogger.com yapısı üzerinden çalıştığını göz önünde bulundurursak, sanırım bu haber birçok kişiyi yakından ilgilendiriyor olacak.
Blogger.com yeni versiyonu beta yayında

Blogger BetaÜlkemizdeki blogların %61'inin (istatistik) Blogger.com yapısı üzerinden çalıştığını göz önünde bulundurursak, sanırım bu haber birçok kişiyi yakından ilgilendiriyor olacak.

Blogger.com'da uzun süredir beklediğimiz güncelleme için geri sayım başladı ve site BETA yayınını açtı.

Kullananlar bilecektir, Blogger.com 2003 yılında Google tarafından satın alınmış ve özellikleri anlamında günümüze kadar çok büyük bir değişim ve gelişim göstermemişti.

Ancak bugün Blogger BETA'ya baktığımızda rakipleri ile arasındaki farkı kapatmış ve bundan böyle kullanıcılarını daha mutlu edecekmiş gibi görünüyor diyebiliriz.

Servisin yeni özelliklerine baktığımızda ilk göze çarpan uzun süredir zaten olması gereken ama nedense gecikmiş bir yaklaşım olan Google hesabınızla giriş yapabiliyor olmanız.

Diğer tüm Google servislerinde olduğu gibi artık Blogger.com'da da mevcut Google hesabınızla yeni blog oluşturabilir yada mevcut blogunuzu güncelleyebilirsiniz.

Bir diğer önemli özellik, yazı yayınlama esnasındaki sinir bozucu bekleme süresinin artık olmayışı. Bundan böyle yazdığınız yazılar anında blogunuzda görüntülenebiliyor olacak.

Blogger BETA ile kontrol panelinizde de değişiklikler olmuş. Blogunuzda olup biteni çok daha kolay takip edebilmeniz için yapılan değişiklikler kullanıcıların hoşuna gidecek gibi gözüküyor.

Blogger Beta

Yorumlar oldum olası Blogger.com'un problemiydi artık bu konuda da çözümler mevcut ancak bana göre çok daha önemlisi artık Blooger.com'daki blogunuza yapılan yorumların da RSS kaynaklarını yayınlayabiliyor olmanız. Ayrıca hem yorumlarda hemde yazılarda RSS 2.0 ve Atom 1.0 standartları da desteklenir olmuş.

Blogger Beta

Blogger BETA teknik yeniliklerin yanında yepyeni temalarıyla da sıkıcı görüntüsünden kurtuluyor. Yeni versiyon ile kullanıma açılacak olan farklı temalar birçok blogun bu yeni temalar sayesinde kendisini yenilemesini sağlayacaktır.

Blogger Beta

Kendinize, arkadaşlarınıza yada ailenize özel bloglar oluşturmanız da bu yeni versiyonda düşünülmüş. Sadece belirlediğiniz kişilerin giriş yapabilmesine imkan tanıyan bu özel (Private) bloglar sayesinde farklı kullanım alanları yaratılmış olacak.

Blogger Beta

Ve son olarak sürükle bırak ile blog tasarımınızı düzenleyebiliyor olacağınızı ve en güzeli artık yeni sayfa ekleme özelliğinin olduğunu bildirmek isterim.

Wordpress kullanıcılarının rahatlıkla kullandıkları bu yeni sayfa ekleme özelliği Blogger.com kullanıcılarına uzak bir kavramdı, ancak yeni versiyon bu eksikliği de gidermiş.

Blog dünyasındaki hızlı kullanıcı artışı sürdükçe rekabetin her geçen gün kızışacağı şüphesiz. Ama benim asıl merak ettiğim yeni Blogger.com ile Google acaba hangi ek servisleri entegre etmeyi planlıyor? Çünkü eskiden Google AdSense'den ileri gidemiyordu.

Unutmadan Blogger BETA'ya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.