PazarMetre ile en ucuz alışveriş
E-Ticaret

PazarMetre ile en ucuz alışveriş

 • Elektronik ticaretin ülkemizde yaygınlaşması ve gün geçtikçe artan alışveriş siteleri bu alandaki farklı iş modellerine de avantaj sağlamaya başladı.

PazarMetre.comElektronik ticaretin ülkemizde yaygınlaşması ve gün geçtikçe artan alışveriş siteleri bu alandaki farklı iş modellerine de avantaj sağlamaya başladı. Bu alandaki farklı girişimlere baktığımızda, aradıkları ürünün en düşük fiyatla hangi web sitesinde satıldığını bulabilmek için sayfalar arasında gezmek zorunda kalan kullanıcılara fiyat karşılaştırma servisi sunarak göze çarpan yeni girişimlerden biri de PazarMetre.

 

PazarMetre.com

PazarMetre yaklaşık 2 ay önce yayın hayatına başlamış olmasına karşın Alexa istatistikleri en yakın rakibiyle arasındaki farkı çok kısa bir sürede kapattığını gösteriyor. Siteye baktığımda sade giriş sayfasının yanında kolay kullanımı ile de kullanıcıların aradıkları ürünü zahmetsizce bulmalarını sağladıklarını söyleyebilirim.

Ürün detay sayfalarında kullanıcıların hem ürün, hemde ürünün bulunduğu alışveriş siteleri için yorum yapabiliyor olmaları, uzun vadede şirketin katma değerli servisleri göz önünde bulundurup, içerik bazında hizmetlerini geliştirme planlarının göstergesi olabilir.

 

PazarMetre.com

Ürün fiyat karşılaştırmasında şu an için 24 siteyi kapsamında barındırdığı görülen PazarMetre'nin kıyaslama sonuçlarında hem ürünün bu sitelerdeki fiyatlarını, hemde şirketlerin PazarMetre kullanıcılarının yorumları aracılığıyla aldıkları puanları yayınlıyor olması tercihinizi yaparken kriterlerinizi netleştirmenizi sağlıyor.

Satın almak istediğiniz ürünü en uygun fiyata bulduğunuzda ise ilgili linke tıklayıp ürünün listelendiği alışveriş sitesindaki detay sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Deneme amaçlı yapmış olduğum çeşitli aramalarda sistemleri hem başarılı hemde hızlı sonuçlarıyla artı puan alırken, aradığım ürünü en ucuza bulmam için harcadığım zaman saniyelerin üstüne çıkmamıştır.

PazarMetre'yi kaliteli servislerinden dolayı tebrik ederken, sistemlerinde eksik olduğunu gördüğüm elektronik ticaret alanında öncü birkaç firmayı da en kısa zamanda yapılarına dahil edeceklerini umuyorum.

Son olarak, yazımın içinde biraz bahsettiğim yorumlar ve puanlarla oluşturulabilecek katma değerli servisleri de göz önünde bulundurup sitenin ziyaretçilerine biraz da Web 2.0 lezzeti sunmasını öneriyorum.

Yorumlar (11)
 1. Nekadar.com, akakce.com ve pazarmetre.com'un rank bazındaki kıyaslamalı istatistiklerini görebilirsiniz.

 2. Keşke fikrinden,rengine ve hatta tasarımına kadar herşeyini http://www.pricegrabber.com/ 'dan çalmamış olsalardı.

 3. Merhaba,

  Çok şık bir tanıtım olmuş. Bu siteyi önceden duymamıştım. Bu alanda benim duyduğum siteler, nekadar.com ve akakce.com . Yazında Pazarmetre'nin Alexa'da rakipleriyle arayı kapattığını söylemişsin ama bu yazdığım iki sitenin ratingleri 20,000 civarında. Pazarmetre ise henüz 200,000lerde. Belki bu iki siteyi duymamışsındır diye belirtmek istedim.

  Blogun çok güzel, umarım bol bol yazarsın.

 4. Okan, PriceGrabber.Com'a dikkat etmemizi sağladığın için teşekkürler.

  Şimdi aklıma bir soru geldi. Acaba PazarMetre.com PriceGrabber.com ile bir iş ortaklığında olabilir mi?

  PriceGrabber.Com'un farklı ülkelerde operasyonları olduğunu web sitelerinden anlayabiliyoruz ancak Türkiye'yi bu listede göremedim.

  Bilen okuyucularım varsa yada firma yetkilileri yazımı okur ve bu konuda bizi aydınlatırlarsa çok sevinirim.

  Bilgilendirdiğin için tekrardan teşekkürler.

 5. Alexa sıralaması konusunda haklıymışsın, ben siteleri senin gibi karşılaştırmamıştım. Pazarmetre yeni olduğu için overall ratingi düşük görünüyor, ben de o rakamlara bakmıştım. Son 1 haftayaki ratingi 32000miş.

 6. Onur Ciraci Onur Ciraci

  Iki sitenin (akakce ve pazarmetre) alexa degerleri sizin baktiginiz donemde benzer gibiymis. Ama simdi baktigimda gördüm ki, sanirim pazarmetreninki anlik bir parlama imis...

  Yorumunuz?

 7. Onur Ciraci Onur Ciraci

  Aslinda buradan su sonuca varmak istiyorum: Ozellikle yeni siteler icin alexa'yi bir degerlendirme araci olarak gormek cok yanlis. Google'da "alexa booster" diye bir arama yaparsaniz, ne demek istedigimi daha iyi anlayacaksiniz sanirim. Tabi bu "boost" islemini uzun sure surdurme sebatini gostermek de mumkun. Ne ise yarayacaksa... Onemli olan site kullanicilarinin izlenimi degil mi?

 8. Pazarmetre'nin bir dönem tasarım çalışması için kapalı olması oluşan farkın sebebi olabilir.

  Bir anlık parlama konusunda ise haklı olabilirsiniz ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

  Elbette ki sürdürülebilir yükselişe sahip olmak pazarlama çalışmalarınızı iyi modellemenizin dışında işinizde de fark yaratmanızla ilgidir.

  Rekabet da zaten bu kriterler kapsamında oluşuyor.

  Alexa'nın güvenilir olması konusuna gelince, haklısınız. Zaten bu konu uluslararası bloglarda da tartışılıyor. Hatta yanlış hatırlamıyorsam BusinessWeek'e geçtiğimiz günlerde konu olmuştu.

  Doğru, Alexa'yı tek ve tartışılmaz değerlendirme kriteri olarak görmemek gerekiyor. Alexa toolbar kullanıcılarının büyük çoğunluğu IT sektöründendir ve bu kullanıcıların haliyle takip ettiği siteler belirli bir segmente dahildir. Ancak Alexa'nın günümüzde en kabul edilir istatistik kaynağı olması, denek bazında kullanıcı kitlesinin geniş olması ve en azından şu gün için benim gibi birçok kişinin analizlerinde kaynak olarak kullanıyor olması gerçeği bulunuyor ve kıyaslama açısından ihtiyaçları genel anlamda karşılıyor.

  Değerlendirmeniz ve katkınız için teşekkürler.

  1. Zamana dayanamayan e-ticaret siteleri.

 9. Kürşat Kürşat

  Merhaba; bende yeni bulduğum ve diğerlerine nazaran daha iyi olduğunu düşündüğüm bir siteyi yazmak istedim. Ben sıklıkla alışveriş yapan birisi olarak bu siteyi sürekli kullanıyorum. Online arama yapması, kolay ve rahat kullanımı ile hoşuma gidiyor... Tavsiye ederim :

  www.en-uygun.com

 10. Merhaba,

  Kararyeri.com da benzer bir site. Benim tercihimin nedeni Gold, Vatan, Bimeks, Teknosa... gibi cogu karsilastirma sitesinde fiyatlari gosterilmeyen buyuk magazalarin da fiyatlarini gostermesi. Bir de urunlerin gorselleri neredeyse eksiksiz...

  Hakan