IAB Avrupa 2023 AdEx Benchmark Raporu'ndan öne çıkanlar

Rapora göre Türkiye, 2023’te Avrupa ülkeleri arasında dijital reklam yatırımları açısından en fazla büyüyen ülke oldu.
IAB Avrupa 2023 AdEx Benchmark Raporu'ndan öne çıkanlar

IAB Europe, 2023 AdEx Benchmark Raporu'nu yayınladı. Rapora göre, Avrupa'daki dijital reklamcılık pazarı yüzde 11,1'lik güçlü bir büyüme gösterdi ve 96,9 milyar euro ile tüm zamanların en yüksek pazar değerine ulaştı. 

Türkiye dijital reklam yatırımlarının büyüklüğüne göre 29 ülke arasında 8. pazar 

Türkiye ise dijital reklam yatırımlarının büyüklüğüne göre 29 ülke arasında 8. pazar olarak konumlandı. Hatta Türkiye yüzde 118’lik büyüme oranı ile 2022’de olduğu gibi 2023’te de en fazla büyüyen ülke olarak karşımıza çıkmakta. 

Türkiye’nin de içinde bulunduğu 13 pazarda çift haneli büyüme gerçekleşirken, Avrupa dijital reklam yatırımlarının yüzde 69’unu İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya oluşturdu.

AdEx Benchmark’a göre ülkemizdeki dijital reklam yatırımlarının büyüklüğü 2023 yıl sonu itibarıyla 3 milyar 476 milyon euroya ulaştı. Türkiye enflasyondan arındırılmış yüzde 50 büyüme oranı ile Avrupa ortalamasından 4,5 kat daha fazla bir büyüme kaydetti. 

Avrupa dijital reklam pazarı büyüme oranıyla ABD'yi geride bıraktı

2023 yılında 96,9 milyar euroya ulaşan Avrupa dijital reklam pazarı yüzde 11,1 oranında büyüme gösterdi. Bu anlamda büyüme oranı açısından yüzde 7,3’lük yıllık büyümeye sahip olan ABD pazarını geride bıraktığını söyleyebiliriz. Bununla beraber ABD'deki dijital reklam harcamalarının, Avrupa'daki harcamalardan 2.5 kat daha fazla olduğunu belirtelim.

En hızlı büyüyen reklam formatları: Video, Connected TV (CTV) ve Sesli Reklamlar 

Görüntülü reklam yatırımları Avrupa genelinde yüzde 13 büyüme gösterdi. Sosyal medya yatırımları yüzde 18 oranında büyürken, görüntülü reklamlar içindeki payı yüzde 48’e yükseldi. Bu payın ülkemizde yüzde 59 olarak gerçekleştiğini belirtelim. 

Ayrıca 2023'te yüzde 21 artan video reklamcılık da toplam görüntülü reklamların büyümesinde önemli bir rol oynadı. CTV, 2023’te yüzde 23,5 büyüyerek, yüzde 15 büyüme kaydeden sosyal medya dışında kalan video reklam yatırımlarından daha iyi bir performans sergiledi.

2023’te yine yüzde 23’lük bir artış gösteren dijital ses reklamcılığı en hızlı büyüyen formatlardan biri oldu. Raporda yer alan yeni ses reklamı verileri ne göre; yüzde 32,5 büyüme ile podcast’ler, toplam dijital ses yatırımlarının artmasında önemli bir rol oynadı.

Formatlara göre büyüme oranlarına bakıldığında, Türkiye yüzde 180 büyümeyle videoda, yüzde 215 büyümeyle ses reklamlarında ve yüzde 91 büyümeyle arama motoru reklamcılığında Avrupa’da ilk sırada, yüzde 131 büyüme ile görüntülü reklam kategorisinde 2. sırada yer aldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.