80 milyon dolar yatırım alan Stability AI'ın yeni CEO'su Prem Akkaraju oldu

Stability AI, dün yeni CEO'sunun Prem Akkaraju olduğunu açıkladı. Bununla beraber şirket, 80 milyon dolar değerinde yatırım almasıyla gündeme geldi. 
80 milyon dolar yatırım alan Stability AI'ın yeni CEO'su Prem Akkaraju oldu

Yapay zeka şirketi Stability AI'ın bir süredir davalar, nakit sıkıntısı, yönetim kademesindeki değişiklikler ve işten çıkarmalar doğrultusunda bir takım problemler yaşamakta olduğunu sizlere daha önce aktarmıştık. Mart ayında şirketin CEO'su ve kurucusu Emad Mostaque'in şirketten ayrılmasının ardından Stability AI, dün yeni CEO'sunun Prem Akkaraju olduğunu açıkladı. Bununla beraber şirket, 80 milyon dolar değerinde yatırım almasıyla gündeme geldi. 

Yatırım turunun detayları

Bu arada Prem Akkaraju'nun aynı zamanda Stability'nin yeni açıklanan yatırım turundaki yatırımcılar arasında yer aldığını söyleyelim. Yatırımcılar arasında eski Google CEO'su Eric Schmidt, eski Facebook başkanı Sean Parker ve risk sermayedarı Robert Nelsen yer almakta. Buna ek olarak Greycroft, Coatue Management, Sound Ventures, Lightspeed Venture Partners ve O'Shaughnessy Ventures da tura katıldı. 

Wall Street Journal'ın paylaştığı bilgilere göre; söz konusu yatırım 80 milyon dolar değerinde. Aktarılanlara göre; yatırımcılar, finansman sağlamanın ötesinde Stability AI tedarikçilerini 100 milyon dolardan fazla borcu ve 300 milyon dolarlık harcama yükümlülüklerini affetmeye ikna etti.

Stability AI'ın modelleri

Şirketin dün yaptığı açıklamada yapay zeka modellerinin bugüne kadar 150 milyondan fazla kez indirildiğini belirtti. Stability AI, görüntü oluşturma ve düzenlemeye odaklanan açık kaynaklı yapay zeka modeli olan Stable Diffusion'ı geliştiriyor. Şirket, Stable Diffusion'ın yanı sıra ses dosyaları, videolar ve kod oluşturmak için sinir ağları da sunmakta. Yakın zamanda metinden görüntüye modeli SD3 Medium'u duyuran şirket, Stable Audio Open adlı yeni bir açık kaynaklı yapay zeka modeli yayınladı. Şirketin, tüm bu geliştirmeleri, 2022 yılında aldığı 101 milyon dolarlık yatırım ile finanse ettiği belirtiliyor. 

Prem Akkaraju, Stability AI'ın büyük ölçekli şirketlerin yapay zeka taleplerini karşılarken, topluluk için açık modelleri yayınlamayı sürdüreceğini açıkladı. İlerleyen dönemde geliştiriciler için de ürünler yayınlamayı planlayan şirket, kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarına cevap veren özel yapay zeka modellerini de yayına almayı hedefliyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.