Amazon, ChatGPT ile rekabet etmek için yapay zeka sohbet robotu üzerinde çalışıyor

Amazon'un, OpenAI'ın ChatGPT'si ile doğrudan rekabet edecek yeni bir yapay zeka sohbet robotu üzerinde çalıştığı bildirildi.
Amazon, ChatGPT ile rekabet etmek için yapay zeka sohbet robotu üzerinde çalışıyor

Amazon'un, OpenAI'ın ChatGPT'si ile doğrudan rekabet edecek yeni bir yapay zeka sohbet robotu üzerinde çalıştığı bildirildi. Business Insider, konuya aşina kişilere dayandırdığı haberinde yapay zeka sohbet robotunun Metis olarak adlandırıldığını belirtiyor. Metis'in, Amazon'un şu anda mevcut olan Titan yapay zeka modelinden daha güçlü bir model olan Olympus adlı dahili bir Amazon yapay zeka modeli tarafından desteklendiği söyleniyor.

Metis'in metin ve görüntü tabanlı yanıtları sohbet tarzında sunduğu ve kaynak yanıtlara bağlantılar paylaşabildiği, takip sorguları önerebildiği ve görüntüler oluşturabildiği belirtiliyor. Amazon'un ayrıca, Metis'in hisse senedi fiyatları gibi güncel yanıtlar sunmak için orijinal verilerinin ötesinden bilgi alma yeteneği olan geri alma artırılmış üretimi kullanmasını istediği iddia ediliyor.

Aynı zamanda Metis'in bir yapay zeka ajanı olarak da çalışmasının beklendiği de söylentiler arasında. Yapay zeka ajanları, verileri analiz ederek, kararlar alarak ve programlanmış algoritmalara ve öğrenilmiş kalıplara dayalı olarak birden fazla eylemde bulunarak görevleri özerk olarak yerine getiriyor.

Amazon, yapay zeka hizmeti sunma konusunda ilerleyen şirketlerden biri. Kasım ayında şirket, bir müşterinin işine göre uyarlanabilen üretimsel bir yapay zeka yardımı olan Amazon Q'nun önizlemesini duyurdu. Mayıs ayında, Amazon'un Alexa'nın Titan modeli tarafından desteklenecek yeni ve daha yetenekli bir versiyonu üzerinde çalıştığı bildirildi.

Amazon Web Services ise daha fazla yapay zeka şirketini kendi hizmetleriyle çalışmaya teşvik etmek amacıyla, yapay zeka girişimleri için 230 milyon dolar ayırdığını duyurmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.