Gemini mobil uygulaması, Türkiye'ye açıldı 

Google’ın yapay zeka modeli olan Gemini, artık Türkçe olarak mobil uygulama aracılığıyla kullanılabilecek.
Gemini mobil uygulaması, Türkiye'ye açıldı 

Bir süredir Gemini'ın mobil uygulaması Türkiye'deki kullanıcılar tarafından merakla beklenmekteydi. Google, Gemini'ın mobil uygulamasını yeni dil ve ülkelerde kullanıma sunduğunu açıkladı. Uygulama bundan böyle Türkiye, Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Sri Lanka'da kullanılabilecek. Şirketin Gemini uygulamasını mayıs ayında Avrupa'daki kullanıcılarla buluşturduğunu hatırlatalım. 

Gemini mobil uygulamasının artık aralarında Türkçenin de olduğu yeni dil destekleri ve yeni bölgelerde kullanıma sunulmasıyla daha geniş bir kullanıcı kitlesiyle buluşması hedefleniyor diyebiliriz. Artık kullanıcılar telefonlarındaki Gemini uygulaması üzerinden Gemini ile etkileşime girebilecek. 

Gemini uygulamasını nasıl kullanabilirim?

Android sisteminden Gemini'a erişmek için Gemini uygulamasını indirmeniz gerekmekte. Bununla beraber uygulamaya Google Asistan aracılığıyla kaydolmanız mümkün. Kullandığınız Android telefona bağlı olarak Gemini'ı köşeyi kaydırarak, güç düğmesine basarak veya "Hey Google" diyerek kullanabilirsiniz. 

Google Asistan'da yer alan zamanlayıcıları ayarlama, arama yapma ve hatırlatıcıları ayarlama dahil çoğu ses özelliğinin, Gemini uygulaması aracılığıyla da kullanılabileceğini belirtelim. Google, ilerleyen dönemde daha fazla özelliğin de desteklenmesini planlıyor. 

Şu an için App Store'da yer almayan uygulama, iOS işletim sistemi için ise önümüzdeki haftalarda Gemini'a doğrudan Google uygulamasından erişim olanağı ile kullanıcılara sunulacak. Bu anlamda kullanıcıların Gemini düğmesine dokunması yeterli olacak. Bu arada Apple'ın Apple Intelligence kapsamında Gemini'ı da cihazlarına eklemeyi planladığını hatırlatalım. Zira Apple'ın yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, Google'ın Gemini'ının gelecekte Apple Intelligence'a eklenebileceğinin sinyalini vermişti. 

Google'ın paylaştığı bilgilere göre; şirket, Gemini uygulamasını ve web deneyimini dünya çapında daha fazla insana ulaştırmayı sürdürecek. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.