Amazon, Almanya'daki operasyonlarını genişletmek için 10 milyar euro harcayacak

Amazon'un Almanya'da yapacağı yatırımın aslında Türkiye için de önemi var, zira Amazon.com.tr üzerinden satın alınan birçok global ürün Almanya üzerinden ülkemize geliyor.
Amazon, Almanya'daki operasyonlarını genişletmek için 10 milyar euro harcayacak

Amazon, Almanya'daki veri merkezi altyapısını ve lojistik ağını geliştirmek için 10 milyar euro harcayacak. Şirket söz konusu yatırımın detaylarını açıkladı ve duyuru, Amazon Web Services Inc'in AWS European Sovereign Cloud platformu için Almanya'da 7.8 euro harcamayı planladığını açıklamasından birkaç hafta sonra geldi.

AWS'nin ilk kez geçen yıl detaylandırdığı platform, ağır düzenlemelere tabi kuruluşlar için optimize edilmiş bulut veri merkezlerine erişim sağlayacak.

10 milyar euroluk yeni yatırım planı kapsamında AWS, yıl sonuna kadar Almanya'daki lojistik ağına 4 bin çalışan ekleyecek. Yeni işe alınanlar Horn-Bad Meinberg, Erfurt ve Großenkneten şehirlerindeki sipariş karşılama merkezlerinde çalışacak. Amazon, işe alım hamlesinin Almanya'daki iş gücünü 40 binden fazla çalışana çıkaracağını açıkladı.

Yatırımın bir diğer kısmı da AWS'nin Frankfurt metropolitan bölgesindeki bulut veri merkezi kümesini inşa etmek, sürdürmek ve işletmek için kullanılacak. Küme şu anda bir ya da birden fazla veri merkezine ev sahipliği yapabilen AWS altyapı siteleri olan üç kullanılabilirlik bölgesinden oluşuyor. Siteler altyapı düzeyinde birbirlerinden izole edildiği için bu da bir konumdaki yerel bir kesintinin diğerlerini etkileme olasılığını azaltıyor.

Amazon, yerel lojistik merkezleri ve bulut tesislerinin yanı sıra Almanya'da dört mühendislik merkezinden oluşan bir ağa da sahip. Hatta şirket, Berlin'deki araştırma ve geliştirme kampüsündeki laboratuarların genişletilmesi planlarını detaylandırdı. Ayrıntıları verilen girişimin amacı, merkezin robotik ve yapay zeka projeleri üzerindeki çalışmalarını desteklemek olarak açıklandı.

Amazon'un Almanya'da yapacağı yatırımın aslında Türkiye için de önemi var, zira Amazon.com.tr üzerinden satın alınan birçok global ürün Almanya üzerinden ülkemize geliyor ve ithal ürünlerde satıcı isminde sıklıkla Amazon Germany'yi görmek mümkün. Bu da hem Türkiye hem de Amazon'un Almanya üzerinden ürün satışı yaptığı diğer ülkeler için bu yatırımı önemli hale getiriyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.