Microsoft, bulut ve yapay zeka altyapısı için 3,2 milyar dolar yatırım yapacak

Teknoloji dünyasının en önemli markaları arasında yer alan Microsoft, bulut ve yapay zeka altyapısı için İsveç'te büyük bir yatırım gerçekleştireceğini duyurdu.
Microsoft, bulut ve yapay zeka altyapısı için 3,2 milyar dolar yatırım yapacak

Yapay zeka teknolojileri her geçen gün daha da popülerleşmeye devam ediyor. Yapay zeka yarışında geride kalmak istemeyen teknoloji markaları, büyük yatırımlar gerçekleştirmeye başladı. Teknoloji dünyasının en önemli markaları arasında yer alan Microsoft, bulut ve yapay zeka altyapısı için İsveç'te büyük bir yatırım gerçekleştireceğini duyurdu.

Microsoft tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, İsveç'teki bulut ve yapay zeka altyapısını geliştirmek için 3,2 milyar dolar harcayacak. 3,2 milyar dolarlık altyapı yatırımının önümüzdeki 2 yıl içinde yapılması bekleniyor.

Üretken yapay zeka çözümlerinin popülerleşmesi bulut hizmetlerine olan ihtiyacı da önemli ölçüde artırdı. Bu ihtiyacı karşılamak isteyen Amazon, Avrupa'da veri merkezleri kuruyor. Hatırlatmak gerekirse şirket, geçtiğimiz Kasım ayında Birleşik Krallık ve Şubat ayında ise Almanya ve İspanya'da veri merkezleri için yatırımlar yapacağını duyurmuştu.

Microsoft'un paylaştığı yeni yatırım kararına göre Birleşik Krallık, Almanya ve İspanya'nın ardından ise sıra İsveç'e geldi. Şirket, bilgisayar hesaplamalarını hızlandıran en gelişmiş grafik işlem birimlerinden 20 bin tanesini Sandviken, Gavle ve Staffanstorp'taki veri merkezi tesislerinde konuşlandırmayı planlıyor. Microsoft'un Nvidia tarafından geliştirilen çipleri kullanacağını da ekleyelim.

Microsoft, yaptığı açıklamalarda İsveç'in yanı sıra Danimarka, Finlandiya, İzlanda ve Norveç'i de kapsayan İskandinav bölgesinde yapay zekanın benimsenmesini artırmaya kararlı olduğunu paylaştı. Şirket, önümüzdeki 3 yıl içinde 250 bini aşkın İsveç vatandaşını yapay zeka konusunda eğitmeyi hedefliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.