Opera, Google Gemini'ı tarayıcılarına entegre ediyor

Opera kullanıcıları, Google'ın Gemini AI modellerini mevcut Aria AI uzantısına entegre ederek daha güncel bilgiler ve daha konuşmaya dayalı yanıtlar alabilecek.
Opera, Google Gemini'ı tarayıcılarına entegre ediyor

Opera, Google Gemini'ı tarayıcılarına ekliyor ve bu hamle ile Opera tarayıcısı kullanıcılarının, Google'ın Gemini AI modellerini mevcut Aria AI uzantısına entegre ederek daha güncel bilgiler ve daha konuşmaya dayalı yanıtlar alabilecekleri iddia ediliyor.

Geçtiğimiz yıl piyasaya sunulan Aria, kullanıcı sorgularını cevaplamak, kod yazmak ve çeşitli görevleri yerine getirmek amacıyla bir yapay zeka asistanı olarak hizmet veriyor. Opera'ya göre Aria, kullanıcılara yanıt verirken tek bir yapay zeka modeline bağlı kalmıyor, bunun yerine her bir görev için en uygun yapay zeka modelini seçiyor.

Bu yeni entegrasyon ile Aria, Opera'nın kullanıcılara yüksek performansta en güncel bilgileri sunduğunu belirttiği Gemini'ı kullanabiliyor. Aria'nın oyun tarayıcısı Opera GX de dahil olmak üzere tüm Opera tarayıcılarında erişilebilir durumda olduğunu belirtelim.

Yeni entegrasyon sonrasında Aria, yanıtlarını konuşmaya benzer bir şekilde yüksek sesle okuyabilecek. Aria'nın sesli okuma özelliği, Google'ın metinden sese yapay zeka modelleri tarafından destekleniyor ve söz konusu özellik, ChatGPT'nin sohbet robotundan gelen sonuçları okuyan özelliğine benzer şekilde çalışıyor.

Gemini büyük dil modelleri ailesi ise çeşitli boyut ve yeteneklere sahip farklı modellerden oluşuyor. En küçük model olan Gemini Nano, öncelikle cep telefonları gibi cihazlar için tasarlandı. Orta büyüklükteki modeller arasında Gemini Pro 1.5 ve Gemini Pro 1.5 Flash yer alırken, en yetenekli model olan Gemini Ultra Google'ın en ileri modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.