SPONSORLU

Zeynep Çakır ile Scratch Cup 2024'ü konuştuk

Scratch Cup 2024 çerçevesinde QNB Finansbank Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Zeynep Çakır ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

QNB Finansbank’ın, çocuk ve genç odaklı “Minik Eller Büyük Hayaller” Kurumsal Sosyal Sorumluluk Platformu çatısı altında, Habitat Derneği iş birliğinde hayata geçirilen Scratch Cup, bu yıl beşinci kez gerçekleşti. Etkinlik çerçevesinde QNB Finansbank Kurumsal İletişim Bölüm Müdürü Zeynep Çakır ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bu yıl, "Sürdürülebilir yaşam alanları" temasıyla kodlayan çocuklar, kodlama becerilerini geliştirirken, çevre bilinci ve sürdürülebilirlik hakkında da yetkinliklerini artırma fırsatı yakaladılar. Yapılan değerlendirmeler sonucu Şanlıurfa, Diyarbakır, Ankara, Bursa, Uşak, İstanbul, Muğla ve İzmir olmak üzere 8 farklı şehirden 10 takım finale kalarak QNB Finansbank Kristal Kule’de gerçekleşen ödül törenine katıldı.

Katılımcılar, günümüz şehirlerinin en büyük problemlerinden biri olan kent yapılaşmasını sürdürülebilirlik temelinde ele alarak, ekonomik, sosyal ve çevresel alanda hayata geçirilebilecek iyileştirmeleri, oyunlarla kodladılar. Yılın ilk çeyrek dönemi boyunca gerçekleşen eğitimlerde binden fazla çocuk kodlama eğitimi aldı.

İlk yıllardan itibaren Habitat Derneği ile proje ortaklığını yürüttükleri Minik Eller Kod Yazıyor projelerinin bugün dokuzuncu yılını doldurduğunu belirten Çakır, bugüne kadar 45 binden fazla çocuğa online ve fiziki olmak üzere 400 bin saatten fazla eğitim sağladıklarını da aktardı.

Scratch Cup ile her sene katılım konusunda kendi rekorlarını kırdıklarını da aktaran Çakır, bu yıl Scratch Cup 2024’e rekor bir katılım ile 1174 başvuru aldıklarını da sözlerine ekledi. Zeynep Çakır ile gerçekleştirdiğimiz röportajda Scratch Cup 2024 ve QNB Finansbank’ın çocuklar özelindeki çalışmaları ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz. İyi seyirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.