İş Bankası’ndan Türkçe büyük dil modeli: İşGPT

İşGPT, mevzuat, dış ticaret, performans yönetimi, içerik yapılandırması gibi çeşitli uygulama alanlarında aktif olarak tüm çalışanları tarafından kullanılabiliyor.
İş Bankası’ndan Türkçe büyük dil modeli: İşGPT

İş Bankası, Türkçe büyük dil modeli İşGPT'yi geliştirdi. İş Bankası Yapay Zeka Bölümü tarafından geliştirilen İşGPT, mevzuat, dış ticaret, performans yönetimi, içerik yapılandırması gibi çeşitli uygulama alanlarında aktif olarak tüm çalışanları tarafından kullanılabiliyor.

Metin özetleme, içerik üzerinden soru cevaplama, sınıflandırma, İsimlendirilmiş Varlık Tanıma (NER) ve çeviri gibi ileri düzeyde yapay zeka işlevleri bulunan İşGPT, sorulan soruların yüzde 91’ine hızlı ve doğru cevap veriyor. Banka tüm bu özellikler ile müşteri hizmetleri süreçlerini hızlandırmayı ve çalışanlarının verimliliğini daha da artırmayı hedefliyor.

Paylaşılanlara göre modelin ince ayar (FineTune) sürecinde çeşitli sektörlerden ve alanlardan derlenmiş geniş bir doküman seti kullanılarak toplamda 1.5 milyondan fazla doküman, modelin eğitimi için işlendi. Bu dokümanlar finans, sağlık, hukuk, eğitim ve teknoloji gibi çeşitli alanları kapsayan ve güncel bilgileri içeren kaynaklardan seçildi.

Eğitim sürecinde kullanılan toplam token sayısı 60 milyar olarak hesaplandı. Bu token sayısı, modelin geniş bir dil yelpazesine ve karmaşık dil yapılarına uyum sağlayabilmesi için tercih edildi.

Modelin eğitimi, toplam 1200 saatlik bir süreçte tamamlandı. Bu süre zarfında, modelin performansını optimize etmek ve en yüksek doğruluğa ulaşmak için detaylı hiperparametre ayarlamaları yapıldı.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sabri Gökmenler, "İşGPT, bankacılık işlemlerinde hız ve doğruluk sağlarken, müşteri ve çalışan deneyimini üst seviyelere taşıyor. Bu projede verilerimizin ülke dışına çıkmamasına azami özen gösteriliyor." dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.