Instagram, BeReal benzeri “Peek” isimli özellik üzerinde çalışıyor

Peek, kullanıcıların yalnızca bir kez görünecek özgün fotoğraflar paylaşmasını sağlıyor. 
Instagram, BeReal benzeri “Peek” isimli özellik üzerinde çalışıyor

Meta, Instagram'a BeReal ve Snapchat benzeri “Peek” isimli özelliğini getirmeye hazırlanıyor. Peek kullanıcıların yalnızca bir kez görünecek özgün fotoğraflar paylaşmasını sağlıyor. 

İlk olarak uygulamalarda gizli özellikleri keşfetmesiyle tanınan Alessandro Paluzzi tarafından paylaşılan özellik Meta tarafından da doğrulandı. Şirket, özelliğin kurum içinde test edilen bir prototip olduğunu belirtti. 

Instagram geçtiğimiz yıllarda geçici içerik formatını hayatımıza sokan Snapchat'i klonlayarak Instagram Hikayeler özelliğini yayına almıştı. BeReal ise özgün, düzenlenmemiş içerik formatı ile sosyal ağlar arasında öne çıkmayı başardı. Görünen o ki; klonlanma sırası Snapchat'in ardından BeReal'e geldi. 

Peek, Hikayeler özelliğinin daha geçici bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Peek üzerinden paylaşılan bir fotoğraf anlık olarak çekilip paylaşılmak durumunda. 24 saat görüntülenebilen fotoğraflar için galerinizden yüklenme seçeneği sunulmuyor. Tıpkı BeReal'de olduğu gibi fotoğrafı düzenleyemiyor veya filtre ekleyemiyorsunuz. 

Aslında Peek özelliği Instagram'ın BeReal'i ilk klonlama girişimi değil. Şirket, 2022 yılında Candid Stories özelliğini test etmeye başlamıştı. Sınırlı sayıda kullanıcıya açılan özellik, insanlara o anda ne yaptıklarını çekmelerini ve görüntüyü filtre eklemeden paylaşmalarını teşvik eden bildirimler gönderiyordu. 

Kullanıcıları her gün belirli bir saatte özgün içerikler paylaşmaya teşvik eden Candid Stories'in aksine Peek bunu kendi belirlediğiniz zaman aralıklarında yapmanızı sağlıyor.

Şu an için Peek'in ne zaman kullanıcılarla buluşacağı bilinmiyor. Yine de özellik kapsamında platformun, planlanmış filtreli içeriklerden ziyade daha doğal ve özgün içeriklere yöneleceğini söylemek mümkün. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.