OpenAI, yapay zekanın davranışlarını açıklayan belgeleri yayınladı

OpenAI, uygulama programlama arayüzü ve ChatGPT'de kullanılan yapay zeka modellerinin davranışını şekillendirmek üzere tasarlanan Model Spec'i yayınladı.
OpenAI, yapay zekanın davranışlarını açıklayan belgeleri yayınladı

OpenAI, uygulama programlama arayüzü ve ChatGPT'de kullanılan yapay zeka modellerinin davranışını şekillendirmek üzere tasarlanan ve 22 Mayıs'a kadar açık olacak bir web formu aracılığıyla kişilerden geri bildirim talep ettiği bir çerçeve belge olan Model Spec'i (model spesifikasyonu) yayınladı.

Model spesifikasyonu, bir ürünün veya sistemim belirli bir tasarımının ayrıntılı açıklamasını ifade ediyor. Bu spesifikasyonlar, ürünün veya sistemin hangi özelliklere sahip olduğunu, nasıl çalıştığını, hangi malzemelerin kullanıldığını ve genellikle performans standartlarını içeriyor. Yani ürünün tasarımının yanı sıra üretim süreci ve kullanım sırasında performansın belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor.

OpenAI, bu belgenin yayınlanmasının, yapay zeka teknolojilerinin tüm kullanıcılar için faydalı ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için daha geniş misyonunun bir parçası olduğunu söylüyor.

OpenAI, ilk taslağı paylaşarak, kamuoyunun yapay zeka gelişiminde yer alan etik ve pratik hususlar hakkında daha derin bir sohbete katılmasını istiyor. Kullanıcıların yorumlarını önümüzdeki iki hafta boyunca OpenAI'ın web sitesindeki Model Spec geri bildirim formu aracılığıyla gönderebilecekleri belirtiyor.

Kaynak: OpenAI

OpenAI, Model Spec'in gelişmekte olan bir belge olduğunun farkında. Bu yaklaşım, özellikle politika yapıcılar, güvenilir kurumlar ve alan uzmanları gibi küresel paydaşlardan çeşitli perspektifler toplamayı amaçlıyor. Alınan geri bildirimler, Model Spec'in rafine edilmesinde ve gelecekteki yapay zeka modellerinin geliştirilmesinin şekillendirilmesinde önemli bir rol oynayacak. 

OpenAI, bu geri bildirim döngüsünden elde edilen değişiklikler ve iç görülerle kamuoyunu güncel tutmayı ve sorumlu yapay zeka geliştirme taahhüdünü güçlendirmeyi planlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.