Bulut platformu RunPod, 20 milyon dolar tohum yatırım aldı

Intel Capital ve Dell Technologies Capital'in liderliği üstlendiği yatırım turuna Julien Chaummond, Nat Friedman ve Adam Lewis katılım gösterdi.
Bulut platformu RunPod, 20 milyon dolar tohum yatırım aldı

Yapay zeka odaklı geliştirme süreçleri için bulut platformu RunPod, 20 milyon dolar tohum yatırım aldığını açıkladı. Intel Capital ve Dell Technologies Capital'in liderliği üstlendiği yatırım turuna Julien Chaummond, Nat Friedman ve Adam Lewis katılım gösterdi. Yatırım turu neticesinde Intel Capital Başkan Yardımcısı ve Kıdemli Yönetici Direktörü Mark Rostick, RunPod'un yönetim kuruluna katılacak.

Girişimin faaliyet alanı

Bir GPU bulut platformu sağlayıcısı olan RunPod, geliştiricilerin özel full-stack yapay zeka uygulamalarını küresel olarak dağıtmalarını sağlıyor. GPU Örüntüleri ve Sunucusuz GPU'lar ile geliştiriciler, yapay zeka uygulamalarını tek bir bulutta geliştirebiliyor. Aynı şekilde eğitim ve ölçeklendirme süreçleri de bu şekilde tamamlanabiliyor. 

Yapay zekaya özgü iş yükleri her geçen gün artış gösterirken, beraberinde hesaplama taleplerini de yukarı taşıyor. Kullanıma hazır bulut altyapı platformları, önceki dönemlerde sıklıkla başvurulan bir çözüm olarak konumlansa da; artık özel olarak farklılaştırılmış ürünler oluşturmak için yeterince uygun maliyetli veya hızlı değil.

Bu noktada devreye giren RunPod, geliştiricilerin herhangi bir GPU iş yükünü sorunsuz bir şekilde çalıştırmasını kolaylaştırıyor. Böylece geliştiriciler, makine öğrenimi işlemlerine daha az vakit ayırarak doğrudan uygulama geliştirmeye odaklanabiliyor.

Girişimin öne çıkan verileri

RunPod, yıldan yıla 10 kat gelir artışı ile hızlı büyüme kaydetti. RunPod'un kurucu ortağı ve CEO'su Zhen Lu'nun aktardıklarına göre girişim, 100 binden fazla geliştiriciden oluşan bir topluluğa sahip. Ayrıca platform kısa süre önce, CPU hesaplama örneklerini dağıtma özelliğini de kullanıma sundu. Bu özelliği bütünsel bir bulut çözümü oluşturmada büyük bir kilometre taşı olarak tanımlamak mümkün. RunPod, bu yeni yatırım sayesinde yeni ortaklıklar kurmanın yanı sıra yeni entegrasyonlar geliştirmeyi planlıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.