X kullanıcıları, paylaşım yapan kişi tarafından engellenseler bile yanıtları görebilecek

X'te birini engellemek, o kişilerin verdiğiniz yanıtları görmesinin önüne geçemeyecek.
X kullanıcıları, paylaşım yapan kişi tarafından engellenseler bile yanıtları görebilecek

Elon Musk'ın, sahibi olduğu sosyal medya platformu X'te (biz hala kendisine Twitter diyoruz) engelleme özelliğini sevmediği artık birçok kişi için bilinen bir gerçek. Ancak buna rağmen söz konusu özelliğin kaldırılması gibi bir güncelleme henüz gündemde değil. Onun yerine X'te engelleme özelliğine dair bazı değişiklikler yapıldı.

Son değişiklik öncesinde bir kullanıcı, X'te birini engellemiş olsa da ve yine de gönderilerine yanıt verebiliyordu. Engellenen kişi bu yanıtı göremiyor ya da kendisini engelleyen kişinin gönderileriyle etkileşime geçtiğini bilemiyordu. Şimdi ise bu durum artık geri alınıyor ve böylece kullanıcılar paylaşım yapan kişi onları engellemiş olsa bile doğrudan yanıtları görebilecek.

X'in mühendislik ekibinden yapılan açıklamada, hizmette en yaygın kullanılan güvenlik özelliklerinden biri olan engellerde daha fazla değişiklik olabileceği ima edildi. Şirket, "Amacımız, gönderilerin herkese açık görünürlüğünü korurken kullanıcıların deneyimlerini kontrol etmelerine olanak sağlamaktır" dedi. Bu da birçok kez halka açık bir engelleme özelliğinin hiçbir anlam ifade etmediğini ve engellemenin DM'ler dışında bir özellik olarak silineceğini söyleyen Musk'ın önceki yorumlarıyla uyumlu görünüyor. Yani kısa bir süre sonra engelleme özelliği tamamen ortadan kalkarsa bu kimse için bir sürpriz olmayacak.

Kısacası şimdilik, engelleme konusundaki değişiklikler o kadar da sert değil. Ancak X'in daha önce engellenen içeriğin görünürlüğünü değiştirmeye başlaması, gelecek daha önemli değişikliklerin bir işareti de olabilir. Neler olacağını ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.