Bulut hizmeti sağlayıcısı CoreWeave, 1,1 milyar dolar yatırım aldı

CoreWeave tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, C serisi yatırım turunda 1,1 milyar dolar yatırım aldı. CoreWeave'in 1,1 milyar dolarlık C serisi yatırım turu, Coatue'nun liderliğinde gerçekleşti.
Bulut hizmeti sağlayıcısı CoreWeave, 1,1 milyar dolar yatırım aldı

Yapay zeka çözümleri için bulut sağlayıcısı olarak hizmet veren ABD merkezli CoreWeave, önemli bir yatırım aldığını duyurdu. CoreWeave tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, C serisi yatırım turunda 1,1 milyar dolar yatırım aldı. 

CoreWeave'in 1,1 milyar dolarlık C serisi yatırım turu, Coatue'nun liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna, Coatue haricinde ise Magnetar, Altimeter Capital, Fidelity Management & Research Company ve Lykos Global Management da katıldı. 

Hatırlatmak gerekirse CoreWeave, en son geçtiğimiz Aralık ayında Fidelity liderliğinde 642 milyon dolar yatırım almıştı. Alınan 1,1 milyar dolarlık yeni yatırım ile birlikte şirketin bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 4,6 milyar dolar barajını geçmiş oldu.

CoreWeave tarafından paylaşılan bilgilere göre alınan yeni yatırım, şirketin büyümesini hızlandırmak ve yeni bölgelere açılması için kullanılacak. CoreWeave resmi bir değerleme paylaşmasa da şirkete yakın kaynaklara göre yeni yatırım ile birlikte girişimin değerlemesi 19 milyar dolara ulaştı. Geçtiğimiz Aralık ayında ise şirketin değerlemesi 7 milyar dolar seviyesindeydi.

2017 yılında Brannin McBee, Brian Venturo ve Michael Intrator tarafından New Jersey'de kurulan CoreWeave, NVIDIA'nın GPU'ları ile birlikte bulut tabanlı bir hizmet sunuyor. Yapay zeka çözümleri veya ağır işlem gücü gerektiren uygulamaların çalıştırılması için kullanılabilen CoreWeave, müşterilerinin herhangi bir donanım yatırımı yapmadan ve uzaktan GPU kullanmalarına fırsat sunuyor.

CoreWeave'in sunduğu çipler arasında ise yapay zeka çözümleri için geliştirilen Nvidia H100 ve A40 gibi güçlü çipler yer alıyor. CoreWeave, çözümünün işleri 35 kat hızlandırdığını ve donanım satın almaya kıyasla yüzde 80 daha ucuz olduğunu iddia ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.