Anthropic, iOS için Claude mobil uygulamasını yayınladı

Anthropic, Claude yapay zeka dil modelleri için geliştirdiği iOS mobil uygulamasını ve grup iş birliği için tasarlanmış yeni bir abonelik katmanını tanıttı.
Anthropic, iOS için Claude mobil uygulamasını yayınladı

Anthropic, OpenAI'ın ChatGPT'sine benzeyen Claude yapay zeka dil modelleri için geliştirdiği iOS mobil uygulamasını ve grup iş birliği için tasarlanmış yeni bir abonelik katmanını tanıttı. Uygulama lansmanından önce Claude yalnızca bir web sitesi, bir API ve Claude'u API aracılığıyla entegre eden diğer uygulamalar aracılığıyla kullanılabiliyordu.

ChatGPT uygulaması gibi, Claude'un yeni mobil uygulaması da analiz için fotoğraf yüklemeye olanak tanıyor. Uygulama, konuşma geçmişini kaydediyor ve bu kayıtlar oturum açıldıktan sonra Claude'un web uygulaması sürümü ile mobil uygulama sürümü arasında paylaşılıyor. Anthropic yakında bir Android uygulamasının geleceğini de söylüyor.

Anthropic'in mobil uygulama konusunda biraz geç kaldığını söyleyebiliriz, zira OpenAI'ın ChatGPT'si gibi rakiplerin halihazırda yıllardır kullanımda olan mobil uygulamaları mevcut. Google'ın Gemini'ı ise iPhone kullanıcıları için Google uygulamasında ve Android için kendi uygulamasında bulunabiliyor. Yapay zeka arama platformu Perplexity'nin bile bir mobil uygulaması var. Ancak bu noktada Claude uygulamasının, ücretsiz kullanıcılar, Claude Pro aboneleri ve yeni Claude Team planı dahil olmak üzere Claude AI modellerinin tüm kullanıcıları için ücretsiz olacağını da belirtmek gerek.

Anthropic, mart ayında üç farklı model boyutuna sahip Claude 3 büyük dil modeli (LLM) ailesini piyasaya sürdü: Claude Opus, Claude Sonnet ve Claude Haiku. Şu anda uygulama normal kullanıcılar için Sonnet'i, Pro kullanıcılar için ise Opus'u kullanıyor.

Yeni uygulamanın yanı sıra Anthropic, bu ay kullanıma sunduğu "Team" planının, bir gruptaki en az beş kişiye, kişi başına aylık 30 dolar karşılığında Claude modellerine erişim sunduğunu söylüyor. İlk olarak eylül ayında kullanıma sunulan Pro planı ise ayda 20 dolar karşılığında yalnızca bireyler için kullanılabiliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.