Online platformlar için ödeme yönetimi ve ödül kazanma yöntemi sunan yerli girişim: Paybana

Kullanıcıların kazanç ve ödemelerinin takibini yapan Paybana, markalara da hediye çekleri yoluyla müşteri kazanımı imkanı sağlıyor.
Online platformlar için ödeme yönetimi ve ödül kazanma yöntemi sunan yerli girişim: Paybana

Ad tech ve fintech’i birleştiren bir girişim olarak karşımıza çıkan Paybana, online platformlar için ödeme yönetimi yazılımı ve yenilikçi ödül kazanma yöntemi sunuyor. Paybana ile kullanıcılar kazançlarını, faturalarını ve ödemelerini takip edebiliyor.

Buna ek olarak kullanıcılar, dijital hediye kartlarından oluşan ödül kazanma yöntemiyle daha fazla satınalma gücü elde edebilirken, favori markalardan özel fırsatları kullanabilirler. Böylece Paybana markalara da hediye çekleri yoluyla müşteri kazanımı imkanı sağlıyor. Paylaşılan bilgilere göre; girişim benzerlerinden farklı olarak markalara müşteri ediniminde hedefleme olanağı da sunmakta.

Öte yandan Paybana'nın bir ödeme kuruluşu, yetkili ödeme merkezi ya da lisanslı finansal bir kuruluş olmadığını belirtmekte fayda var. Bunun yerine ürün, kullanıcıların kazanç ve ödemelerinin takibini yapan ve kolaylaştıran bir yazılıma sahip. 

Platformlara, Paybana ödeme yönetimi yazılımını kendileri için en uygun ve kolay olan yöntem ile entegre etme imkanı sunuluyor. Platformlar, API servisi ile entegre olabilir ya da davet yöntemi ile kullanıcılarını kolay bir şekilde platforma davet edebilirler. Ödeme yönetimi yazılımını kullanmak istemeyen platformlar ise kullanıcı panellerine Paybana’yı bir düğme olarak koyabilir.

Girişimin kuruluş hikayesi

Paybana’nın ilk tohumları 2022 yılında ReklamStore bünyesinde atıldı. 2023 yılında ise bağımsız bir girişim olarak Hülya Altunbaş, Şencan Özen ve Ali Özen tarafından kuruldu. Paybana 5 kişilik ekibiyle faaliyetlerini sürdürüyor. 

Tamamen ekibin ürünü olan altyapı 2022 yılında ReklamStore bünyesinde geliştirilmeye başlandı ve 2023’den itibaren bağımsız girişim olarak Paybana altında geliştirildi. Böyle bakıldığında ürünün toplam 1 senede geliştirildiğini söyleyebiliriz. 

Girişimin iş modeli B2B2C. Girişim, şu anda toplam 10 binin üzerinde online platformlardan para kazanan kullanıcıya sahip. Paylaşılan bilgilere göre; 1 yıldan kısa bir zaman içerisinde platformda gerçekleşen işlemlerin hacmi 6 milyon TL’ye ulaştı. Girişim, telekom, medya, moda, elektronik gibi
dikeylerde 20'den fazla marka ile çalıştığını belirtiyor. 

Türkiye’de birebir aynı modeli benimsemiş bir şirket olmadığını belirten girişim, rakip olarak ABD merkezli Prizeout'tan söz ediyor. Prizeout, Uber ve Coinbase gibi farklı dikeylerde milyonlarca kullanıcıya sahip. Girişim benzer bir modeli Türkiye’de oluşturduklarını ifade ederken, şu anda reklam yayıncıları, influencerlar ve affiliatelerden oluşan bir kullanıcı kitlesine sahip olduklarını vurguluyor. Türkiye’deki benzerlerinden Paybana'yı ayıran nokta ise markalara sunduğu hediye çeki yoluyla müşteri ediniminde hedefleme özelliği. 

Ürün, ödeme yönetimi yazılımı ve hediye çeklerinden oluşan ödül kazanma yönteminden oluşuyor. Yazılım ücretsiz, bununla beraber girişim gelirini hediye çeklerinden elde ediyor. Markalarla işbirlikleri yapan Paybana, kârınıı hem online platformlarla hem de kullanıcılarla paylaşıyor. Buna ek olarak sabit bir kâr paylaşımı ya da komisyon oranı bulunmuyor. Sunulan oran marka tekliflerine göre değişiyor.

Girişim henüz yatırım almadığını belirtirken, biraz daha büyüdükten sonra 2025’de yatırım turuna çıkmayı planladığını aktarıyor. Paybana'nın hedefi toplam kullanıcı sayısını 2024 sonuna kadar 500 bine çıkarmak. Bunun için girişim, farklı dikeylerde kullanıcılarına kazanç sağlayan ve avantajlı hediye çekleri sunan platformlarla çalışmayı planlıyor. Paybana'nın hedef dikeyleri ise gig ekonomisi, bankalar, sadakat programları, pazar yerleri, reklam ve influencer ağları ve oyun şirketleri.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.