Sağlık odaklı veri analitiği girişimi Cure51, 15 milyon euro tohum yatırım aldı

Cure51'in 15 milyon euroluk tohum yatırım turuna Sofinnova Partners liderlik etti.
Sağlık odaklı veri analitiği girişimi Cure51, 15 milyon euro tohum yatırım aldı

Sağlık odaklı veri analitiği girişimi Cure51, 15 milyon euro tohum yatırım aldı. Şirketin 15 milyon euroluk tohum yatırımına Sofinnova Partners liderlik etti. Cure 51'in yatırım turunda Hitachi Ventures GmbH, Life Extension Ventures, Xavier Niel ve Datadog'dan Olivier Pomel yer aldı. Şirket, yeni gelen yatırımı Ar-Ge çalışmaları yapmak ve yeni ürün geliştirmek için kullanacağını açıkladı.

Fransa merkezli sağlık girişimi Cure51, 2022 yılında Nicolas Wolikow ve Simon Istolainen tarafından kuruldu. Kanser araştırmaları genellikle hastalığın ölümcül sonuçlarına odaklanıyor. Cure51, kanserle uzun süre mücadele eden hastaların verilerini topluyor. Bunları analiz ederek kanserle sağkalımı etkileyen faktörleri belirlemeye çalışıyor.

Hatırlatmak gerekirse sağkalım, hastalık teşhisi konan hastaların ya tanı tarihinden ya da kanser gibi bir hastalık için tedavinin başlamasından itibaren geçen süreç olarak tanımlanıyor.

Şirketin odaklandığı veriler arasında hastaların tedavi süreçleri, genetik yapıları ve yaşam tarzları bulunuyor. Cure51, kapsamlı veri analitiği ve multi-omics (çoklu genomik) veri analizi gibi ileri teknolojileri kullanarak çalışıyor. Şirket, bu verileri derinlemesine analiz ederek kanserle mücadelede etkili olabilecek yeni tedavi yöntemleri veya ilaçlar geliştiriyor. 

2022 yılında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC) ile yaptığı rapora göre; dünya genelinde 20 milyon yeni kanser vakasının görüldü. Kanser nedeniyle 9,7 milyon kişi öldü. Cure51, kanserle mücadeledeki önemli bir boşluğu dolduruyor. Hastaların yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olmayı hedefleyen şirket, onların hastalıkla mücadelede daha olumlu sonuçlar elde etmelerini sağlıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.