Google, DMA nedeniyle geliştirici ücretlerinde değişikliğe gidiyor

Google, uygulama mağazası ekosisteminde rekabeti artırmayı amaçlayan Avrupa'nın yeni Dijital Piyasalar Yasası'na (DMA) uyum planına eşlik edecek ücretler hakkında yaptığı bazı değişiklikleri paylaştı.
Google, DMA nedeniyle geliştirici ücretlerinde değişikliğe gidiyor

Google, uygulama mağazası ekosisteminde rekabeti artırmayı amaçlayan Avrupa'nın yeni Dijital Piyasalar Yasası'na (DMA) uyum planına eşlik edecek ücretler hakkında yaptığı bazı değişiklikleri paylaştı. Şirket bu kapsamda, DMA'e uyum sağlamak için AB'deki App Store komisyonlarını azaltan, ancak App Store dışında dağıtılan uygulamalar için geliştiricilerin 1 milyon eşiğini aşan her ilk yıllık yükleme için 0,50 euro ödemesini gerektiren Apple'ın yolundan gidiyor diyebiliriz.

Apple bu ücreti, geliştiricilere sağladığı hizmetlerin ödeme işlemlerinin ötesine geçtiğini ve uygulama oluşturma ve keşfetmeyi desteklemek, geliştiricilerin uygulama oluşturma çalışmalarını desteklemek için API'lar, çerçeveler ve araçlar oluşturmak, dolandırıcılıkla mücadele etmek gibi çalışmaları içerdiğini açıklayarak gerekçelendirdi.

Google da yayınladığı bir blog yazısında "Google Play'in hizmet ücreti hiçbir zaman sadece bir ödeme işleme ücreti olmamıştır. Bu ücret, Android ve Play tarafından sağlanan değeri yansıtmakta ve Android ve Google Play genelinde devam eden yatırımlarımızı destekleyerek insanların güvendiği kullanıcı ve geliştirici özelliklerine olanak sağlamaktadır" ifadesini kullandı.

Google, bundan böyle External Offers programı işlemlerine eşlik eden iki ücret olacağını söylüyor. Bunlardan ilki yygulama içi satın alımlar için yüzde 10 veya iki yıllık abonelikler için yüzde 5 olan ilk satın alma ücreti. Google, bu ücretin Play Store aracılığıyla ilk kullanıcı edinimini kolaylaştırmada Play'in sağladığı değeri temsil ettiğini söylüyor. Diğer ise uygulama içi satın alımlar için yüzde 17 veya abonelikler için yüzde 7 olan devam eden hizmetler ücreti.

Google, bu ücretin, Play Store'un kullanıcılara ve geliştiricilere sağladığı ebeveyn kontrolleri, güvenlik taraması, dolandırıcılık önleme ve sürekli uygulama güncellemeleri gibi devam eden hizmetler de dahil olmak üzere daha geniş değeri yansıttığını söylüyor. Bir geliştirici, kullanıcı kabul ederse, iki yıl sonra devam eden hizmetlerden ve ilgili ücretlerden vazgeçebiliyor. 

Google, ayrıca bu ücret yapısının nasıl görüneceğine dair daha fazla örnek de paylaştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.