İlker Güneş, "Teknolojinin Anlam Arayışı" sunumu ile Webrazzi XYZ 2024 sahnesindeydi

Webrazzi XYZ 2024'te Turkcell Dijital Kanallar Direktörü İlker Güneş, "Teknolojinin Anlam Arayışı" adlı sunumu ile Webrazzi XYZ 2024 sahnesindeydi.
İlker Güneş,

Webrazzi'nin 2024'teki ilk konferansı Webrazzi XYZ 2024, tüm hızıyla başladı. Konferansımızda gün boyunca dijital pazarlamadan e-ticarete, yapay zekadan makine öğrenmesine, finanstan içerik üretimine kadar web3 teknolojisinin hayatımıza etkilerini konuşacağız.

Webrazzi XYZ 2024'te Turkcell Dijital Kanallar Direktörü İlker Güneş, "Teknolojinin Anlam Arayışı" adlı sunumu ile sahnedeydi. 

İlker Güneş, bugün farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok konu olduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. En kaba haliyle hayatımızda savaşlar olduğunu, insanlarla ilgili bu durumun içten içe bizleri rahatsız ettiğini belirtti. İklim krizi, doğal afetler, ekonomik krizler, işten çıkarmaların hayatımızın ortasında olduğunu söyleyen Güneş, bir taraftan teknolojinin de gelişmeye devam ettiğini söyledi. 

İlker Güneş, nesnelerin internetinin önümüzdeki dönemin en dikkat çeken konularından biri olduğunu, pandemi ile birlikte hayatımıza giren dijital sağlık anlamında ciddi bir ilerlemenin gözlemlendiğini söyledi. Akıllı ev ve robotik sistemlerin de son dönemde ciddi anlamda büyüdüğünü sözlerine ekledi. İlker Güneş, Rabbit, Parkie, Time Kettle ve Anura Health AI gibi örnek uygulamaları ve bu uygulamaların işleyişini anlattı. 

5G/6G'nin şu anda önemli bir teknoloji olduğunu söyleyen İlker Güneş, yapay zekanın da her şeyin içerisinde olduğunu açıkladı. 

Şirketler ve insanların birçok teknolojinin ortasında kaldı

İlker Güneş, şirketler ve insanların birçok teknolojinin ortasında kaldığını; şirketlerin teknolojinin gerisinde kalmaktan ve yanlış yatırımlardan korktuğunu açıkladı. Güneş, şirketler için "bakın, bunu da yapabildik" döneminin başladığını belirtti. Güneş, insanın da kendine "bunun bana faydası ne?" sorusunu sorduğunu ve teknolojinin anlam arayışının böyle ortaya çıktığını söyledi.

Önümüzdeki dönemde bağlantıyı kurabilenler yükselecek

İlker Güneş, önümüzdeki dönemin bağlantıyı kurabilenlerin yükseldiği bir dönem olacağını söyledi ve bunun için dört ana konunun olduğunun altını çizdi. Bu konuları ise data, güvenlik, enerji ve yetenek olarak açıkladı. Bugünün dünyasında dataya ve bu datanın güvenliğine de sahip olmanın önemine değinen Güneş, ileride bu datayı işlemek için daha fazla enerjiye ihtiyacımız olduğunu; bu üç konuyu birleştiren yeteneklerin şirketler için önemli olacağını belirtti.

İlker Güneş, Turkcell olarak bu dört maddeye önem verdiklerini söyleyerek sunumunu tamamladı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.