SPONSORLU

Hong Kong'da düzenlenecek olan InnoEX, akıllı şehirlere odaklanıyor

Tüm dünyada akıllı şehir girişimleri hız kazanıyor. Hong Kong ise bu konuda öncülük ediyor. Akıllı şehir iş fırsatlarını keşfetmek için InnoEX ve HKTDC Hong Kong Elektronik Fuarı'nı ziyaret edin.
Hong Kong'da düzenlenecek olan InnoEX, akıllı şehirlere odaklanıyor

Akıllı şehirler nihayet şekilleniyor. Entegre toplu taşıma ağlarından enerji tüketimini optimize etmek için akıllı şebekelere kadar, şehirlerin teknolojik olarak nasıl geliştiğini giderek daha fazla görüyoruz.

Küresel örnekler, akıllı şehir fikrinin yerel yönetimler tarafından giderek daha fazla benimsendiğini gösteriyor. Örneğin, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı akıllı şehirlerin gelişimini kolaylaştırmak için Akıllı Şehirler Daire Başkanlığı'nı kurdu. Ayrıca Türkiye'de, 2024 yılında yaklaşık 1 milyar dolar gelire ulaşacağı tahmin edilen bu sektöre önemli bütçeler de ayrılıyor.

Türkiye'nin akıllı şehir girişimleri hız kazanırken, Hong Kong gibi diğer şehirler bu konuda başı çekiyor. Akıllı şehirlerin geleceğini aktif bir şekilde şekillendiren bu metropol, kentsel yaşamın evrimine katkıda bulunmak isteyenler için ideal bir destinasyon.

Hong Kong'un inovasyon ekosistemini ilk elden keşfetmek isteyenler için çeşitli etkinlikler de mevcut. Örneğin, HKTDC Hong Kong Elektronik Fuarı ile birlikte düzenlenen InnoEX mutlaka katılmanız gereken bir etkinlik. 13 - 16 Nisan 2024 tarihlerinde Hong Kong Kongre ve Sergi Merkezi'nde (HKCEC) düzenlenecek olan fuar, dünyanın dört bir yanından inovasyon ve akıllı şehir meraklılarını bekliyor.

Etkinlik için buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

İnovasyon merkezlerine ziyaret

Hong Kong uzun zamandır küresel inovasyon ve teknoloji (I&T) merkezlerinden biri olarak biliniyor. Küresel İnovasyon Endeksi 2023'e göre, Shenzhen-Hong Kong-Guangzhou bilim ve teknoloji kümesi dünyada en iyi performans gösteren ikinci küme konumunda. Bu ekosistemin merkezinde, yerel hükümet tarafından iş dünyası yanlısı politikalar ve diğer girişimler yoluyla aktif olarak desteklenen Hong Kong'un gelişen startup sektörü yer alıyor.

Hong Kong, çok çeşitli sektörlerdeki startup'ları kendine çekiyor. Ancak son zamanlarda, yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte, nesnelerin interneti (IoT) ve akıllı şehir inovasyonlarına özel bir şekilde odaklanılıyor.

IoT ile birlikte yapay zeka, altyapı bakımı, enerji yönetimi ve kamu güvenliği gibi konuları önemli ölçüde optimize ederek şehirleri daha verimli ve sürdürülebilir hale getirme potansiyeline sahip. Hong Kong, akıllı şehir inovasyonlarını destekleyerek bu sektöre öncülük etmek istiyor.

Bu nedenle Hong Kong, InnoEX ve HKTDC Hong Kong Elektronik Fuarı gibi akıllı şehir odaklı etkinlikler hayata geçiriliyor. 

Hong Kong Özel İdari Bölge Hükümeti (HKSAR) ve Hong Kong Ticareti Geliştirme Konseyi (HKTDC) tarafından düzenlenen fuarlar, en son teknolojileri ve akıllı şehir inovasyonlarını uluslararası alıcılara ve yatırımcılara sunmak üzere startup'lar ve küresel teknoloji devlerinden oluşan binlerce yerel ve uluslararası katılımcıyı bir araya getirecek.

Trend teknoloji konularına ilişkin ilgi çekici seminerlerden mentorluk oturumlarına, startup'lar için sunum ve ağ kurma fırsatlarına kadar bu fuarlar, Hong Kong'un misafirperver inovasyon ekosisteminden yararlanmak isteyen şirketler için mutlaka katılmaları gereken etkinlikler arasında yer alıyor.

Hong Kong neden akıllı şehir çözümleri için ideal?

Hong Kong, Asya'da IoT ve akıllı şehir yenilikçilerini çekmek isteyen tek şehir değil. Diğer şehirler arasında Singapur, Seul ve Tokyo da bulunuyor. Ancak Hong Kong, basit hükümet girişimleri, son derece gelişmiş 5G altyapısı ve yapay zeka uygulama isteği ve genel olarak toplumun akıllı şehir teknolojilerine açıklığı ile öne çıkıyor.

Akıllı Şehir Planı - IoT'ye bağlılık

Hong Kong Hükümeti, 2017 yılında mobilite, yaşam, çevre, insanlar, hükümet ve ekonomi olmak üzere altı akıllı alanda 76 girişimin ana hatlarını belirleyen Akıllı Şehir Planını tanıttı. 2020'de 60'tan fazla yeni girişimle tamamlanacak olan bu plan, kentsel zorlukları ele almayı ve kentsel hizmetlerin etkinliğini artırmayı amaçlıyor.

Hong Kong, ilk üç yılında çok sayıda akıllı şehir girişimini hayata geçirdi. Örnekler arasında, Daha Hızlı Ödeme Sistemi'nin hayata geçirilmesi, halka açık ücretsiz Wi-Fi erişim noktalarının kapsamının genişletilmesi ve havaalanında çeşitli akıllı çözümlerin entegrasyonu yer alıyor. Bu, hükümetin taahhüdünün sözlerin ötesine geçtiğini ve gerçek eylemlere dönüştüğünü gösteriyor.

Projenin web sitesinde "Hong Kong'u dünya standartlarında bir akıllı şehir haline getirmeye çalışıyoruz." deniyor. Buna akıllı şehir şirketleri için bir üs arayan yabancı yenilikçilere kapıyı açmak da dahil.

Gelişmiş 5G altyapısı ve yapay zeka teknolojilerine duyulan güven

5G teknolojilerinin akıllı şehirlerin gelişimi üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağı uzun zamandır biliniyor. 5G teknolojilerinin sağladığı düşük gecikme süresi ve ultra yüksek veri aktarım hızının akıllı şehir verimliliğini ve esnekliğini önemli ölçüde artırması bekleniyor.

Hong Kong'un 5G ağı, nüfusun yüzde 90'ından fazlasını kapsayarak dünyadaki en kapsamlı ağlar arasında yer alıyor. Bu da akıllı şehir çözümlerinin test edilmesi ve uygulanması için uygun bir ortam yaratıyor.

5G teknolojileri, yapay zeka uygulamasıyla birlikte IoT çözümlerini bir üst seviyeye taşıyacak. Bu potansiyelin farkında olan Hong Kong hükümeti, yeni sanayileşme gelişimi için bir köşe taşı olarak "yapay zeka ve veri bilimine" öncelik verdi. Yasama Konseyi'nin finansmanıyla desteklenen Hong Kong, şu anda 14 yapay zeka araştırma laboratuvarına ev sahipliği yaparken, bölgedeki üç üniversite şu anda yapay zeka ile ilgili konularda ve araştırmalarda dünyanın ilk 30'u arasında yer alıyor.

Akıllı şehir teknolojilerine kamu güveni

2022 yılında yapılan bir anket, Hong Kong sakinlerinin "teknolojiye yönelik yaygın bir kabul edilebilirliğe sahip olduğunu" ve akıllı şehirlerin faydalarına güçlü bir güven duyduklarını ortaya koydu.

Bu durum, halkın kişisel verilerin güvenliği konusundaki ihtiyatını değiştirmese de, teknolojilere yönelik olumlu tutumlar, sakinlerin akıllı şehir çözümlerini benimsemeye açık olduğunu ve daha da önemlisi, başarılı bir şekilde uygulanmalarını sağlamak için hükümetle etkileşim kurmaya istekli olduklarını gösteriyor.

Hong Kong'un IT ekosistemine giriş

Hong Kong'un IT ekosistemini keşfetmek için 13 - 16 Nisan 2024 tarihlerinde Hong Kong Kongre ve Sergi Merkezi'nde (HKCEC) düzenlenecek InnoEX ve HKTDC Hong Kong Elektronik Fuarı'na katılmaktan daha iyi bir yol yok.

2023 yılında, HKTDC Hong Kong Uluslararası Aydınlatma Fuarı ile birlikte iki fuar, 160 ülke ve bölgeden 66 binden fazla alıcıyı bir araya getirmeyi planlıyor.

HKTDC Hong Kong Uluslararası Aydınlatma Fuarı ile birlikte iki fuar, 2023 yılında, 160 ülke ve bölgeden 66 binden fazla ziyaretçiyi bir araya getirmeyi planlıyordu. Geçen yıl gerçekleşen etkinlikte katılımcılar arasında 3 binin üzerinde iş görüşmesi gerçekleşti ve bu da gelecekteki iş birliklerini ve iş fırsatlarını kolaylaştırdı.

Yeniliklerin gerçekleştiği etkinliğin bir parçası olmak için InnoEX ve HKTDC Hong Kong Elektronik Fuarı'na buradan kaydolun.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.