Microsoft, OpenAI rakibi Mistral ile ortaklık kurdu

Fransa merkezli yapay zeka şirketi Mistral, kurumlara yönelik en yeni ve en büyük modeli olan Mistral Large'ı ve Microsoft ile ortaklığını duyurdu. 
Microsoft, OpenAI rakibi Mistral ile ortaklık kurdu

OpenAI'ın Fransa merkezli rakibi Mistral, kurumlara yönelik en yeni ve en büyük modeli olan Mistral Large'ı ve Microsoft ile ortaklığını duyurdu. 

Microsoft ile yapılan anlaşma kapsamında, Mistral'in tüm açık ve ticari modelleri, Azure AI Studio ve Azure Machine Learning'de kullanıma sunulacak. Böylece Mistral, ticari dil modellerini Azure'da kullanıma sunan ikinci şirket olacak. Mistral, Azure kullanıcılarının modellere mevcut kredileriyle erişebileceğini ve bunları kendi API'larında olduğu kadar sorunsuz bir kullanıcı deneyimi ile kullanabileceğini söylüyor. Şirket ayrıca Azure üzerinden gelen müşterilere destek ekibine doğrudan erişim sağlayacak.

Mistral için Microsoft tek dağıtım ortağı olmayacak. Birkaç gün önce Amazon Web Services (AWS) de Mistral'in açık modellerinin Amazon Bedrock'a geleceğini duyurmuştu, ancak bunun için bir tarih belirtilmedi.

Mistral Large

Mistral, bu iş birliklerinin yanı sıra bugünden itibaren Mistral Large'ı da kullanıma sundu. Mistral Large, metin anlama, dönüştürme ve kod oluşturma gibi karmaşık çok dilli muhakeme görevlerini yerine getirebilen bir metin oluşturma modeli olarak hayata geçirildi. Şirket tarafından paylaşılan devasa çok görevli dil anlama (MMLU) kıyaslama sonuçlarına göre, GPT-4'ten sonra bir API aracılığıyla genel olarak mevcut olan en iyi ikinci model olarak oldukça iyi bir performans sergiliyor.

Mistral, büyük modelin öncelikle API'ı aracılığıyla, ancak Microsoft ile yapılan yeni ortaklık sayesinde Azure AI aracılığıyla da kullanılabileceğini söylüyor. Mistral Large'ın yalnızca İngilizce değil, Fransızca, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca başta olmak üzere diğer dilleri de anadil akıcılığıyla anlayacağı belirtiliyor.

Kullanıcılar Mistral Chat'e beta erişim için Mistral'in web sitesinde bir hesap oluşturabiliyor ve şirketin sunduğu modellerle pedagojik ve eğlenceli bir şekilde etkileşime girebiliyor. Ancak şirket, internete erişemeyeceği ve bazı durumlarda yanlış veya güncel olmayan bilgiler verebileceği konusunda uyarıda bulunuyor. 

Güncelleme:

Bugün, Microsoft'un Mistral AI'a 15 milyon euro yatırım yaptığı bilgisi de paylaşıldı. Microsoft, bu yatırımın Mistral'in bir sonraki yatırım turunda öz sermayeye dönüşeceğini söylüyor. Bu da Mistral AI'ın değerlemesinin bu yatırımın ardından değişmeyeceği anlamına geliyor. Microsoft'un yapay zeka girişimindeki yüzde hissesi de bir sonraki yatırım turunun değerlemesine bağlı olacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.