Gemini 1.5 Pro modelini duyuran Google, daha fazla Gemini modelini geliştiricilere açıyor

Gemini 1.5 Pro modelini duyuran Google, Gemini 1.0 Pro'yu tüm kullanıcılara açarken, Gemini 1.0 Ultra'yı bir izin listesi üzerinden kullanıcıların ilgisine sunuyor.
Gemini 1.5 Pro modelini duyuran Google, daha fazla Gemini modelini geliştiricilere açıyor

Google daha fazla Gemini modelini geliştiricilere açıyor. Google paylaştığı bir blog gönderisi ile Vertex AI platformunda geliştiricilerin kullanımına sunduğu Gemini büyük dil modelleri yelpazesini genişlettiğini duyurdu. 

Bu bağlamda bir süredir önizleme modunda olan Gemini 1.0 Pro artık tüm kullanıcılara açıldı. Bu esnada Gemini 1.0 Ultra ise bir izin listesi üzerinden kullanıcıların ilgisine sunuluyor. 

Gemini 1.5 Pro öne çıkan özellikleri

Şirket ayrıca yeni Gemini 1.5 Pro modelini duyurdu. Gemini 1.5 Pro, mevcut Gemini Pro modelinin güncellenmiş bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Paylaşılan bilgilere göre; Gemini 1.5 Pro, şirketin mevcut amiral gemisi modeli Gemini 1.0 Ultra seviyesinde performans gösteriyor. Bununla beraber Gemini 1.5 Pro, bir milyon tokenlık bir bağlam penceresine sahip. Bu da yaklaşık 1 saatlik video, 30 bin satır kod ve 700 binden fazla kelimeye denk geliyor. Ayrıca Gemini 1.5 Pro, çeşitli dillerde 11 saate kadar ses girdisi alabiliyor. Tüm bunlar Gemini 1.0 Pro'nun işleyebildiği miktarın 35 katı ediyor. 

Bu noktada Google'ın bu boyutta bir bağlam penceresine sahip bir modeli ticari olarak kullanıma sunan ilk şirket olduğunu belirtelim. Böylece Google, bu konuda liderliği elince tutan Anthropic'in 200 bin tokenlık bağlam penceresini geride bırakıyor. 

Bağlam penceresinin büyük olması belli avantajlarıda beraberinde getiriyor. Küçük bağlam pencerelerine sahip modeller, çok yakın tarihli konuşmaların içeriğini bile unutmaya yatkın olabiliyor. Bu nedenle genellikle konu dışına çıkabiliyorlar. Büyük bağlamlı modellerde ise bu durum söz konusu değil. Bu kapsamda büyük bağlamlı modeller, aldıkları verilerin anlatım akışını daha iyi kavrayabilir. Bununla beraber, bu modellerin bağlamsal açıdan daha zengin yanıtlar üretebileceğini söyleyebiliriz

Bununla beraber Google'ın belirttiğine göre model yeni bir Uzmanlar Karışımı yaklaşımını benimsiyor. Gemini 1.5 Pro, şu anda özel önizleme aşamasında. 

Geliştirici odaklı yenilikler

Bu arada Google, Vertex platformuna bağdaştırıcı tabanlı ayarlama (adapter-based tuning) özelliği ekliyor. Şirket, ilerleyen dönemde insan geri bildiriminden pekiştirmeli (reinforcement) öğrenme ve damıtma (distillation) gibi teknikler için destek vermeyi de planlıyor. 

Ayrıca geliştiriciler artık modellerini güncel verilerle geliştirebilecek. Geliştiriciler, modellerini daha karmaşık iş akışları için daha kolay bir şekilde geliştirebilirken, artık fonksiyonları da çağırabilecek. Bu sayede geliştiriciler Gemini modelini harici API'lere de bağlayabilecek.

Son olarak Google'ın Dart SDK'dan Gemini API'sine erişim sunmaya başladığını belirtelim. Böylece geliştiriciler, Gemini'ı Dart ve Flutter uygulamalarında kolayca kullanabilecek. Buna ek olarak şirket, Project IDX ile geliştiricilerin Gemini API'sini kullanmasını kolaylaştırırken, Firebase'e bir uzantı formatında entegrasyon ekliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.