iPhone 16, yeni Neural Engine ile ultra hızlı bir yapay zeka performansı sunabilir

Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 16 ailesi, gelişmiş yapay zeka özelliklerine sahip olabilir.
iPhone 16, yeni Neural Engine ile ultra hızlı bir yapay zeka performansı sunabilir

Apple'ın bir sonraki işlemci ailesi olan M4 ve A18'in, yerleşik yapay zeka hesaplama çekirdeklerinin sayısını büyük ölçüde artıracağı öne sürülüyor. Economic Daily News tarafından yayınlanan habere göre bu da iPhone 16'nın ultra hızlı bir yapay zeka performansı sunabileceği anlamına geliyor. 

Söz konusu güncellemeler ile tüm ürün serilerindeki yapay zeka uygulamalarının taşıma oranı büyük ölçüde iyileştirilmiş olacak. 

Bu beklentiyi, iPhone'un Neural Engine'ine bir gönderme olarak nitelendirmek mümkün. Bilmeyenler için Neural Engine, genellikle Apple tarafından üretilen ve özellikle yapay zeka ve makine öğrenimi gibi görevler için optimize edilmiş bir donanım parçası. Apple'ın A12 Bionic çipinden itibaren iPhone'ların ve iPad'lerin bir parçası olarak kullanılıyor. Neural Engine, özellikle derin öğrenme algoritmalarını çalıştırmak için tasarlanmış bir çipler grubu olarak karşımıza çıkıyor. Bu algoritmalar, nesne tanıma, yüz tanıma, dil işleme ve diğer karmaşık yapay zeka görevlerinde kullanılıyor.

Apple, A17 Pro'nun Neural Engine'inin A16'nın Neural Engine'inden iki kat daha hızlı olduğunu ve saniyede 35 trilyona kadar işlem yapabildiğini söylüyor. Yani bu da yeni dönemde, yapay zeka anlamında Apple için çok daha hızlı bir işleyişin yaşanabileceğini gösteriyor. 

Ancak bu konuda şirketten resmi bir açıklama yapılmadı, bunu da zaten iPhone 16 ailesi tanıtılırken öğrenebileceğiz. Bu yıl tanıtılacak iPhone 16 ve iPhone 16 Pro modellerinin her ikisinin de A18 çipinin bir versiyonuna sahip olması bekleniyor. Şu anda iPhone 15 A16 çipini, iPhone 15 Pro ise A17 Pro çipini kullanıyor. Yeni iddialar noktasında kafaları karıştıran ise yeni ve daha güçlü Neural Engine'in iPhone 16 ailesinin hangi cihazlarında mevcut olacağı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.