Disney, Epic Games'e 1,5 milyar dolar yatırım yapıyor

İki şirket, bu iş birliği ve yatırım ile metaverse'te Disney oyun evreni oluşturacak.
Disney, Epic Games'e 1,5 milyar dolar yatırım yapıyor

Disney, yeni bir Disney oyun evreni yaratmaya yönelik iş birliğinin parçası olarak Fortnite ve Unreal Engine yapımcısı Epic Games'e 1,5 milyar dolarlık hisse yatırımı yapacağını açıkladı. Disney CEO'su Bob Iger, söz konusu yatırımı CNBC ile yaptığı röportajda duyurdu.

Disney, bu yatırımın ve iş birliğinin, dünya standartlarında bir oyun deneyimi olmasının ve Fortnite ile birlikte çalışmasının yanı sıra, kişilere Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, Avatar ve daha fazlasından içerikler, karakterler ve hikayelerle oynamak, izlemek, alışveriş yapmak ve etkileşimde bulunmak için çok sayıda fırsat sunacağını söyledi. Şirket ayrıca, oyuncuların kendi hikayelerini ve deneyimlerini yaratabileceklerini; tüm bunların Unreal Engine tarafından destekleneceğini belirtti.

Bob Iger yaptığı açıklamada, "Bu yatırım Disney'in oyun dünyasına şimdiye kadarki en büyük girişi ve büyüme ve genişleme için önemli fırsatlar sunuyor. Hayranlarımızın sevdikleri Disney hikâyelerini ve dünyalarını çığır açan yeni yollarla deneyimlemeleri için sabırsızlanıyoruz." dedi. Epic CEO'su Tim Sweeney ise şunları ekledi: "Disney ve Fortnite topluluklarını bir araya getirecek kalıcı, açık ve birlikte çalışabilir bir ekosistem oluşturmak için tamamen yeni bir şey üzerinde iş birliği yapıyoruz."

Yani işin sonunda iki şirket bir metaverse evreni inşa edecek, ancak bunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceği kesin değil. Zira 1,5 milyar dolarlık işlem, düzenleyici onaylar da dahil olmak üzere geleneksel kapanış koşullarına tabi olacak. Buna rağmen iki şirket halihazırda bazı ortaklıklar yapıyor ve Epic, Disney karakterlerini oyunlarında kullanıyor.  

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.