ABD'li başkan adayını taklit eden yapay zeka botu, OpenAI tarafından askıya alındı

OpenAI, Demokrat başkan adayı Dean Phillips'in kimliğine bürünen Dean.Bot'u üreten geliştiricinin hesabını askıya aldı.
ABD'li başkan adayını taklit eden yapay zeka botu, OpenAI tarafından askıya alındı

OpenAI, ChatGPT destekli bir bot olan Dean.Bot'u üreten geliştiricinin hesabını askıya aldı. Dean.Bot, Demokrat başkan adayı Dean Phillips'in kampanyasını desteklemek amacıyla onun kimliğine bürünmek üzere tasarlanmıştı. Söz konusu chatbot'un yapay zeka girişimi Delphi tarafından siyasi eylem komitesi We Deserve Better Super PAC'i için üretildiğini ekleyelim. 

Öte yandan Dean.Bot tamamen Dean Phillips'in kendisi gibi davranmadı. Girişim, web sitesini ziyaret eden kullanıcıların, Dean.Bot ile etkileşime geçmeden önce sohbet edecekleri yapay zeka chatbot'unun doğasını açıklayan bir uyarı görmesini sağlıyordu. Söz konusu uyarıda yapay zeka destekli botun sınırlamalarından da söz ediliyordu. Kullanıcılar, chatbot'un doğasını ve sınırlamalarını anladığını belirtmek durumundaydı. 

Buna rağmen, bu tarz kullanımlar OpenAI'ın politikalarına ters düşüyor. Bir OpenAI sözcüsü, geliştiricinin hesabının askıya alındığını doğruladı. Bu olaydan birkaç hafta önce OpenAI, paylaştığı bir blog gönderisi ile 2024 seçimleri öncesinde teknolojisinin kötüye kullanılmasını önlemek için aldığı önlemleri paylaşmıştı. Buna ek olarak OpenAI, paylaştığı gönderide insanların siyasi kampanya ve lobicilik için uygulama geliştirmelerine izin vermediğini de vurgulamıştı. Şirketin, Dean.Bot'un geliştiricisinin hesabını askıya alması, özellikle adayları taklit eden sohbet robotlarına geçit vermeyeceğini açıkça olarak gösteriyor.

Dean.Bot'un amacı potansiyel destekçilerle etkileşime geçmek ve adayın mesajını yaymaktı. Sitede önerilen komutlar (prompt) arasında "Hayat hikayeniz nedir?" ve "Neden Trump'ı yenebileceğinizi düşünüyorsunuz?" gibi cümleler yer almaktaydı. 

Delphi ekibi başlangıçta ChatGPT'yi bottan kaldırarak Dean.Bot'u diğer açık kaynak araçlarla çalıştırmaya devam etti. Ekip, OpenAI'ın devreye girmesinin ardından Dean.Bot'u Cuma gecesi tamamen ortadan kaldırdı.

Siteyi ziyaret ettiğinizde, sohbet botunun teknik zorluklar nedeniyle kapalı olduğunu görüyorsunuz. Kullanıcılar "Özür dileriz, DeanBot şu anda kampanya yürütüyor!" mesajı ile karşılaşıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.