Gelecek yıl tanıtılacak iPhone 16 ailesine dair ilk detaylar ortaya çıktı

iOS 18 işletim sisteminin erken geliştirme sürümleri, dört yeni iPhone modeline referanslar içeriyor.
Gelecek yıl tanıtılacak iPhone 16 ailesine dair ilk detaylar ortaya çıktı

Önümüzdeki sene yeni bir iPhone ailesi ile tanışacağımız kesinlikle bir sürpriz değil, ancak buna rağmen yeni cihazların detaylarını hepimiz merak ediyoruz.

MacRumors'a göre, iOS 18 işletim sisteminin erken geliştirme sürümleri dört yeni iPhone modeline referanslar içeriyor. Kod, gelecek telefonlar hakkında bilmediğimiz herhangi bir şeyi ortaya koymuyor, ancak Apple'ın gelecek yıl tüketiciler için büyük sürprizleri olmayabileceğini gösteriyor ve bu da tabii ki her sene benzer özellikleri görmeye alışmış bizleri şaşırtmıyor.

Dahili olarak "Crystal" kod adıyla anılan iOS 18, aşağıdaki dört iPhone'a referanslar içeriyor:

  • D47 - iPhone 16
  • D48 - iPhone 16 Plus
  • D93 - iPhone 16 Pro
  • D94 - iPhone 16 Pro Max

2024'ün iPhone serisi, Apple'ın 2022 ve 2023'teki serisiyle aynı olacak gibi görünüyor. Bu durum şaşırtıcı olmasa da diğer iPhone 16 modelleriyle birlikte bir iPhone Ultra'nın piyasaya sürüleceği söylentileriyle çelişiyor diyebiliriz. MacRumors'ta da belirtildiği gibi, Ultra modeli potansiyel olarak bu dört cihaz tanımlayıcısından birinin altına girebilir veya kendi cihaz tanımlayıcısına sahip olabilir. Bunu seneye göreceğiz.

Bunların haricinde ilgi çekici olan iPhone 16 ailesinin A18 çipine sahip olacağı. Zira iOS 18 kodu, dört 2024 iPhone modelinin de Tahiti veya t8140 adı verilen yeni bir çip üzerinde sistemle donatılacağını ortaya koyuyor. Apple, A18 çipini dahili olarak bu şekilde adlandırıyor.

Şirket, son zamanlarda temel iPhone modellerine daha eski, daha az güçlü çipler ve Pro modellerine en yeni ve en büyük çipi koyduğu için bu şirket için bir hız değişikliği olacaktır.

iOS 18'i muhtemelen haziran ayında, yeni iPhone ailesini ise eylül ayında tanıyacağız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.