Yerli elektrikli mikromobilite üreticisi ALBA, 21.6 milyon TL yatırım aldı

Otokoç Otomotiv, yerli elektrikli mikromobilite araç üreticisi ALBA'ya tohum yatırım turunda 21.6 milyon TL yatırım yaptı.
Yerli elektrikli mikromobilite üreticisi ALBA, 21.6 milyon TL yatırım aldı

Otokoç Otomotiv, Bursa merkezli yerli elektrikli mikromobilite araç üreticisi ALBA Elektrikli Ulaşım Araçları A.Ş’ye tohum yatırım turunda 21.6 milyon TL yatırım yaptı.

İş birliği ile ALBA’nın gelişim hızını yükseltmesinin yanında, Otokoç Otomotiv’in 9 ülkedeki 400’e yakın hizmet noktasını kapsayan geniş ağıyla sürdürülebilir çevre bilincine de katkı sağlayacağı belirtildi.

Kuruluşu 2018 yılına dayanan ve öncelikli olarak 2 veya 3 tekerli mikro araçların (bisiklet sınıfı araçlar) elektrikliye çevrilme fikriyle yola çıkan ve neredeyse her bisikleti elektrikli bir ulaşım aracına çevirebilen “dönüşüm kiti” çözümleriyle son kullanıcı tarafında yer alan ALBA, 2019 yılından itibaren elektrikli scooter, elektrikli şehir bisikletleri, elektrikli yol bisikletleri, katlanabilir elektrikli bisikletler ve teslimat sektörüne yönelik elektrikli kargo bisikleti modelini de içeren geniş ürün yelpazesiyle faaliyet gösteriyor.

Üretim yetkinliğinin yanı sıra mühendislik ve teknoloji alanındaki bilgi birikimi ile farklı iş modellerinde de faaliyet gösteren ALBA, Li-iyon batarya paketlemesini ve test süreçlerini kendi bünyesinde kurduğu üretim tesisinde gerçekleştiriyor.

Otokoç Otomotiv Lideri İnan Ekici, ALBA yatırımını, mikromobilite ve çevreci ulaşım odaklı misyonlarını yerine getirmede güçlü bir adım olarak gördüklerini söyledi. ALBA Yönetim Kurulu Başkanı Bora Urş ise küresel dünyanın yeşil dönüşümüne katkıda bulunan yenilikçi bir şirket olma vizyonlarında bu yatırımın kendileri için önem teşkil ettiğini belirtti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.