2-8 yaş arası çocuklar için dinlenebilir ve izlenebilir hikaye kitapları sunan mobil uygulama: Funble

Funble, 2-8 yaş arası çocuklar için pedagog onaylı, Türkçe ve İngilizce dillerinde dinlenebilir ve izlenebilir hikaye kitapları sunuyor.
2-8 yaş arası çocuklar için dinlenebilir ve izlenebilir hikaye kitapları sunan mobil uygulama: Funble

2-8 yaş arasındaki çocuğu olan ebeveynler için en büyük problemlerden ikisi uyku ve verimli ekran süresi. Aynı zamanda global anlamda kitap okuma alışkanlığı gün geçtikçe azalıyor. Funble adlı yerli girişim ise yeni nesil bir kitap deneyimiyle çocuklara erken yaşta kitapları, hikayeleri sevmesi için ve sağlıklı bir uyku rutini yaratarak ebeveynlere destek oluyor. 

2-8 yaş arası çocuklar için dinlenebilir ve izlenebilir hikaye kitapları

Funble, 2-8 yaş arası çocuklar için dinlenebilir ve izlenebilir hikaye kitapları sunan bir mobil uygulama. Orijinal, pedagog onaylı, Türkçe ve İngilizce dillerinde sunduğu hikayelerle çocukların teknoloji kullanımını verimli hale getirirken kitapların dijitalleşmesi sürecinde yenilikçi çözümler sunuyor. Özellikle sesli uyku hikayeleri kategorisiyle dikkat çeken Funble, çocuklar için sınırsız dijital bir kütüphane olmayı hedefliyor.

Funble 2023 yılının Ağustos ayında Ediz Akatlar, Hande Yavuz Akatlar, Barış Dicle Sözbir ve Murat Yavuz tarafından kuruldu. Şu anda 8 kişilik ekiple faaliyet gösteren girişim, fikir olarak 2022 Kasım ayında doğdu. 2023 Ocak ayında girişimin kurucu ortakları bu işe tam zamanlı olarak odaklanmaya başladı. 28 Haziran’da ise Funble'ın ilk versiyonu App Store’da yayınlandı. Backend ve cloud tarafında AWS hizmetinden yararlandıklarını belirten ekip, güncel teknolojiyi takip ederek Apple native bir uygulama yarattıklarını açıkladı.

30-45 dakika süren uykuya dalma süresini çocuklar için 10-15 dakikaya indiriyor

Kullanıcılardan alınan geri bildirimlere göre Funble, özel ses tasarımına sahip sesli kitaplarıyla 30-45 dakika süren uykuya dalma süresini çocuklar için 10-15 dakikaya indiriyor. Şu an Funble kütüphanesinde tam 35 orijinal kitap bulunuyor ve her ay 4 yeni sesli kitap, 1 animasyonlu kitap uygulamaya ekleniyor.

Ocak 2024 itibarıyla bir yatırım turuna hazırlanan Funble'ın gelir modeli ise B2C uygulama içi üyelik satışları. Fremium olarak sunulan uygulama ücretsiz indirilebiliyor ve sınırlı bir versiyon ücretsiz olarak deneyimlenebiliyor. Ardından kütüphaneye sınırsız erişim, birden çok çocuk profili, yakın zamanda eklenecek gelişim analiz ekranı gibi ek özellikler için kullanıcılar aylık veya yıllık abonelik seçeneklerini uygulama içinde satın alabiliyorlar. 2024 yılında Funble içerisinde okullar ve öğretmenler için özel çözümler sunarak geliştirilecek B2BC bir model üzerinde çalışılıyor.

Girişimin rakipleri arasında Türkiye’den Kidly ve Tiny Minies bulunuyor. Kidly e-kitap formatını sesli anlatımla birleştiren, daha çok ilkokul çağındaki çocuklara hitap eden bir uygulama. Tiny Minies ise eğitici oyunlar sunan bir uygulamayken son dönemde “kitap” konseptini de uygulamalarına dahil ettiler. Tiny Minies ile Funble'ın yaş odağı aynı.

Globalde ise Epic! ve Moshi’den bahsetmek mümkün. Lakin Funble, özel ses tasarımına sahip, ekransız deneyimlenebilen, orijinal sesli kitapları ve “izlenebilir kitap” konseptiyle her iki uygulamadan da ayrışıyor. Funble ekibi kitabı, henüz belki okuma yazma bile bilmeyen yaştaki çocuklara yeni konseptlerde sunuyor. Bu da Funble'ı tüm rakiplerinden ayrı bir noktaya getiriyor.

Funble'ın ilk hedefi kütüphanesini genişletmek. Bunu yaparken kullanıcılarına yeni dillerde de hizmet vermek ve bu yolla daha fazla coğrafyaya, aileye, çocuğa ulaşmak istiyorlar. Funble ekibi bu hedefi kısaca şöyle açıklıyor: “Global, dijital çocuk kütüphanesi olmak."

Ekip, Funble’ı “Hikaye Evreni” olarak tanımlıyor ve bu evreni, ürettikleri karakterleri farklı mecralar ve yöntemlerle de sunmayı planlıyorlar.

Funble'a App Store'dan ulaşmak mümkün.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.