Çalışanları şirket sahiplerine dönüştüren Teamshares, 124 milyon dolar yatırım aldı

Teamshares'in 124 milyon dolarlık D serisi yatırım turu, QED Investors kurucu ortağı Frank Rotman'ın liderliği ile gerçekleşti.
Çalışanları şirket sahiplerine dönüştüren Teamshares, 124 milyon dolar yatırım aldı

KOBİ'leri satın alarak yıllar içinde şirketin yüzde 80'ini çalışanlara ait bir hale getiren Teamshares, yatırım aldığını duyurdu. Teamshares tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, D serisi yatırım turunda 124 milyon dolar yatırım aldı. 

Teamshares'in 124 milyon dolarlık D serisi yatırım turu, QED Investors kurucu ortağı Frank Rotman'ın liderliği ile gerçekleşti. Yatırım turuna, Frank Rotman'ın haricinde ise şirketin mevcut yatırımcıları arasında yer alan Inspired Capital, Khosla Ventures, Slow Ventures, Spark Capital ve Union Square Ventures da katıldı. Şirketin bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 245 milyon dolar ulaştı.

Teamshares tarafından aktarılan bilgilere göre alınan yeni yatırım, şirketin ABD'de büyümesi ve yeni ürünler geliştirmesi için kullanılacak. 2019 yılında Alex Eu, Kevin Shiiba ve Michael Brown tarafından New York'da kurulan Teamshares, oldukça ilginç bir iş modeline sahip.

Emekli olmak isteyen KOBİ sahiplerinden şirketlerini satın alan Teamshares, yönetimin büyük bir kısmını şirket çalışanlarına vermeyi hedefliyor. Şirketleri satın aldıktan sonra çalışanları şirkete ortak yapan Teamshares, 20 yıllık süre içinde şirketin yüzde 80'ini çalışanlar ile paylaşıyor.

Şirketleri satın aldıktan sonra çalışanlara liderlik ve finans konusunda çeşitli eğitimler de veren Teamshares, sahip olduğu yönetimi yazılımı ve finansal ürünler ile birlikte satın aldığı şirketleri yönetiyor. Bugüne kadar 84 şirketi satın Teamshares, ABD ve Kanada'da bulunan 140 kişilik bir ekibe sahip. Teamshares, sahibi olduğu 84 şirketteki 2 bini aşkın çalışanı şirket sahibi yapmayı hedefliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.