Veri gizliliği alanında faaliyet gösteren DynamoFL, 15.1 milyon dolar yatırım aldı

DynamoFL, büyük dil modellerinin hassas verileri sızdırmasını önleyen yazılımlar geliştiriyor.
Veri gizliliği alanında faaliyet gösteren DynamoFL, 15.1 milyon dolar yatırım aldı

Veri gizliliği alanında faaliyet gösteren DynamoFL, 15,1 milyon dolar yatırım aldı. A serisi yatırım turu, Canapi Ventures ve Nexus Venture Partners tarafından yönetildi. ABD merkezli şirketin yatırım turuna katılan diğer katılımcılar arasında Formus Capital ve Soma Capital da vardı.

Şirket, 15.1 milyon dolarlık yatırımı yeni pazarlara açılmak ve müşteri tabanını genişletmek için kullanacağını açıkladı. DynamoFL'in bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı ise 19,3 milyon dolara yükseldi. 

DynamoFL, 2021 yılında Vaikkunth Mugunthan ve Christian Lau tarafından hayata geçirildi. Şirket, büyük dil modellerinin hassas verileri sızdırmasını önleyen bir yazılım geliştiriyor ve yapay zeka tabanlı dil modellerinin eğitildiği veri kümelerindeki hassas bilgilerin dışarı sızmasını engellemek için çalışıyor. 

Bunu basitçe anlatmak gerekirse dil modelleri, büyük miktarda veri kullanılarak eğitiliyor ve bu verilerden öğrendikleriyle kullanıcıların sorularına cevaplar üretiyor. Ancak bu veri setlerinde hassas veya gizli bilgiler bulunabiliyor. Yani kullanıcı bir soru sorduğunda, modelin cevabında eğitim veri setindeki gizli bilgilerin yer almamasını sağlamaya çalışıyor. Bunu yaparak, hem bireylerin gizliliğini koruyor hem de potansiyel veri sızıntısı riskini en aza indiriyor.

DynamoFL, federatif öğrenme adı verilen bir yaklaşımı kullanarak dil modeli geliştirme maliyetini azaltmaya ve güvenliği artırmayı sağlıyor. Federatif öğrenme, veri kümesinin merkezi bir ortama taşınmadan doğrudan kaynak sistemlerinde eğitim yapılmasına olanak tanıyor. Bu da veri hareketini azaltarak maliyetleri düşürmeye ve veri güvenliğini artırmaya yardımcı oluyor.

Bu tür bir yaklaşım, özellikle veri gizliliğinin önemli olduğu alanlarda, yapay zeka tabanlı sistemlerin güvenli ve etik bir şekilde kullanılmasına yardımcı oluyor. Girişim, finans, elektronik, sigorta ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerle çalışıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.