Çin merkezli mobil uygulamaların küresel başarısını inceleyen Adjust raporundan öne çıkanlar

Çin merkezli mobil uygulamalar Kenya, Myanmar ve Endonezya'da önemli bir başarı yakalarken, Vietnam ve Nijerya'nın yardımcı uygulama (utility) pazarında ve Pakistan'ın eğlence uygulamaları pazarında önemli bir paya sahip.
Çin merkezli mobil uygulamaların küresel başarısını inceleyen Adjust raporundan öne çıkanlar

2022 yılında dünya çapında en çok ciro elde eden uygulamalar Çin merkezliydi. TikTok, Honor of Kings, Genshin Impact ve PUBG Mobile da dahil olmak üzere Çin merkezli uygulamalar, 1 milyar doların üzerinde ciro elde etti. Uygulama analiz platformu Adjust'ın konuyla ilgili raporunda yer alan veriler ile Çin'de geliştirilen uygulamalarının küresel olarak nasıl bir performansa sahip olduğunu birlikte inceleyelim.

Çin merkezli uygulamaların ülkelere göre dağılımı

Öncelikle, Çin merkezli uygulamaların kaçının küresel pazarda kullanılabildiğine daha yakından bakalım. Adjust verilerine göre, bu uygulamaların yüzde 66'sı ABD pazarında faaliyet gösteriyor. Bu rakam Hindistan'da yüzde 50 ve Brezilya ile Filipinler'de yüzde 40 olarak öne çıkıyor. Bu ülkeleri yüzde 38 ile Endonezya'da ve yüzde 35'ile İngiltere takip ediyor.

Adjust raporunda her ülkede faaliyet gösteren Çin uygulamalarının genel yüzdesini göz önüne alarak, bu uygulamaların bu pazarlardaki sahip olduğu kurulumların oranını da belirliyor. 

Verilere farklı bir perspektiften bakıldığında, sıralamalarda önemli bir değişiklik olduğunu görülüyor. İlginç bir şekilde, Kenya'daki tüm uygulama kurulumlarının yüzde 27'si Çin merkezli uygulamalara ait. Bunu yüzde 26 ile Myanmar, yüzde 23 ile Endonezya, yüzde 22 ile Filipinler ve yüzde 19 ile Malezya, Tayland ve Vietnam takip ediyor.

Çin merkezli yardımcı uygulamalar Vietnam ve Nijerya pazarlarına hakim

Eğlence ve oyun gibi belirli uygulama kategorilerine bakıldığında yardımcı uygulamaların, en çok hangi ülkeler ve pazarlarda indirildiğini açıkça görülmekte. 

Vietnam ve Nijerya, yardımcı uygulama kategorisinde en önde gelen ülkeler olarak konumlanmakta. Vietnam'daki tüm yardımcı uygulama indirmelerinin yüzde 39'unu Çin merkezli uygulamalar oluştururken, Nijerya yüzde 35 ile ikinci sırada geliyor. Nijerya'yı ise yüzde 27 ile Tayland takip etmekte. Son olarak bu metrik Pakistan'da yüzde 21 ve Malezya'da yüzde 20 seviyesinde.

Çin uygulamaları, Pakistan'ın eğlence uygulamaları pazarında önemli bir yere sahip

Çin merkezli eğlence uygulamalarının farklı bölgelerdeki pazarlarda önemli bir rol oynadığını söylemek mümkün. Pakistan'daki eğlence uygulaması kurulumlarının yüzde 20'si Çin merkezli uygulamalardan oluşurken, bu metrik Vietnam'da yüzde 20, Endonezya'da yüzde 14 ve Mısır'da yüzde 12 olarak öne çıkıyor. Çin ile güçlü ticari bağlantılara sahip Brezilya ve Kolombiya'da ise eğlence uygulaması kurulumlarının yüzde 6'sı Çin merkezli uygulamalara ait.

Endonezya ve Filipinler'in mobil oyun endüstrisinde Çin merkezli uygulamaların başarısı 

Çin'de geliştirilen uygulamalar Endonezya ve Filipinler'de oldukça ilgi çekiyor. Endonezya'daki tüm oyun indirmelerinin yüzde 30'u bu uygulamalara ait. Bu metrik, Filipinler'de yüzde 27 iken, Filipinler'i yüzde 23 ile Malezya ve yüzde 22 ile Tayland takip ediyor.

Bu uygulamaların Rus oyuncular arasında da popülerliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Zira bu oran Rusya'da yüzde 19. Bununla beraber Vietnam'da yüzde 18 ve Pakistan'da yüzde 17.

Öte yandan Çin oyun uygulamalarına oldukça yüksek ilgi gösteren bölgeler sadece Güneydoğu Asya ve Rusya ile sınırlı değil. İngiltere ve ABD'deki tüm oyun kurulumlarının yüzde 8'ini bu uygulamalar oluşturmakta. 

Video oyunlarının beşiği sayılabilecek Japonya'da bile Çin merkezli oyunlar kurulumların yüzde 7'sine sahip. Üstelik söz konusu oyunlar Brezilya ve Kolombiya'da da ilgi çekiyor. Çin'de geliştirilen oyun indirmeleri bu ülkelerde sırasıyla yüzde 13 ve yüzde 11 olarak göze çarpıyor.

Adjust'ın hazırladığı rapora göre, Çinli uygulamaların başarısının arkasında, uygulamaların yerelleştirilmesi ve kişiselleştirilmesi olmak üzere iki önemli strateji yatıyor. Çinli şirketler, hedefledikleri pazarlardaki kitlelerine hitap ettiklerinden emin olmak için web sitelerinden uygulamalara kadar her şeyi yerelleştirirken, uygulama-içi davranışı iyi bir şekilde analiz ediyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.