Teknoloji şirketlerini hedefleyen karbon temizleme girişimi Supercritical, 13 milyon dolar yatırım aldı

Karbon temizleme girişimi Supercritical, Lightspeed Venture Partners liderliğinde gerçekleşen Seri A turda 13 milyon dolar yatırım aldı.
Teknoloji şirketlerini hedefleyen karbon temizleme girişimi Supercritical, 13 milyon dolar yatırım aldı

İnsan faaliyetleriyle atmosfere salınan sera gazı emisyonlarının, doğal yollarla emilim ve tutum işlemleri yoluyla atmosferdeki karbon miktarına eşit olacak şekilde azaltılması veya ortadan kaldırılması anlamına gelen "sıfır karbon" veya "net sıfır karbon" terimi, son dönemde daha sık duyulur hale geldi. Dünya çapında sera gazı emisyonlarının azaltılması ve iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi amacıyla belirlenen bu hedef kapsamında her geçen gün daha fazla girişime rastlıyoruz. Supercritical da bu girişimlerden biri. 

Sıfır karbon hedefine ulaşmak isteyen teknoloji şirketlerini odağına alan karbon temizleme girişimi Supercritical, Lightspeed Venture Partners liderliğinde gerçekleşen Seri A turda 13 milyon dolar yatırım aldı. Tura RTP Global, Greencode Ventures ve MMC Ventures gibi şirketler de katıldı.

İşletmelerin karbon giderme dengelemelerine odaklanarak etki yaratacak yerlere yatırım yapmalarını sağlıyor

Girişim, en son karbon giderme teknolojileri için iş talebini bir araya getiriyor. Supercritical, şirketlerin Science Based Targets initiative (Bilime Dayalı Hedefler girişimi) endüstri standardı düzeyinde tamamen incelenmiş ve nitelikli karbon temizleme kredileri satın almalarına olanak tanıyor.

Michelle You ve Aaron Randall tarafından 2021'de hayata geçirilen Supercritical, biyokömür, doğrudan hava yakalama (DAC) ve geliştirilmiş ayrışma ve ağaçlandırma dahil olmak üzere yüksek kaliteli, incelenmiş, dayanıklı CDR projelerine odaklandığını söylüyor. Girişim, alıcılardan gelen talebi topladığı için bir piyasa yapıcı olarak hareket ettiğini ve bunun da CDR projelerinin daha sonra ölçeklenebileceği anlamına geldiğini belirtiyor. 

Supercritical, işletmelerin karbon giderme dengelemelerine odaklanarak, karbonsuzlaştırmaya paralel olarak çalışırken iklim üzerinde gerçekten etki yaratacak yerlere yatırım yapmalarına yardımcı oluyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.