Cep telefonlarına yapılması planlanan gümrük zammı, iptal edildi

İthal cep telefonlarının birim gümrük kıymetini 350 dolara çıkarması beklenen düzenleme yürürlükten kaldırıldı.
Cep telefonlarına yapılması planlanan gümrük zammı, iptal edildi

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni bir karara göre ithal cep telefonlarının birim gümrük kıymetini 350 dolara çıkarması beklenen düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Hatırlatmak gerekirse ithal cep telefonlarının birim gümrük kıymetini 200 dolardan 350 dolara çıkarması planlanan düzenleme, ilk olarak geçtiğimiz Şubat ayında Resmi Gazete'de karşımıza çıkmıştı.

Düzenlemenin hayata geçmesi durumunda 30 Mart tarihinde ülkemizde satılan ithal cep telefonlarının fiyatlarına 2 bin 500 TL gibi bir ek zam uygulanması bekleniyordu. Akıllı telefonlara gelecek olan 2 bin 500 TL'lik ek zam, düzenlemenin tepki çekmesine neden oldu. 

Düzenlemeye yönelik olan tepkiler karşılığını bulmuş gibi görünüyor. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile birlikte düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Düzenlemenin yürürlükten kaldırılması sevindirici bir gelişme olsa da, akıllı telefonlar ve diğer teknolojik ürünler üzerindeki ağır vergiler yoluna devam ediyor.

Düzenlemenin yürürlükten kaldırılması ile birlikte ithal cep telefonlarına yapılması beklenen 2 bin 500 TL'lik fiyat artışının önüne geçilmiş oldu. İthal cep telefonlarının birim gümrük kıymeti 200 dolar olarak kabul edilmeye devam edilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.