Sağlık Bakanlığı, deprem sonrası halk sağlığını koruma amacıyla bir platform yayınladı

Platformda hem kişiler hem de sağlık görevlileri için bilgiler yer alıyor. Deprem sonrası halk sağlığını korumaya dönük kişilerin ve sağlık görevlilerinin ne gibi önlemler alması gerektiğine ilişkin bilgilerin yer alıyor.
Sağlık Bakanlığı, deprem sonrası halk sağlığını koruma amacıyla bir platform yayınladı

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından Sağlık Bakanlığı, "deprem.saglik.gov.tr" isimli internet sitesini yayına açtı. Bakanlığın amacı deprem sonrası halk sağlığını korumaya dönük kişilerin ve sağlık görevlilerinin ne gibi önlemler alması gerektiğine ilişkin bilgiler vermek.

Platformda hem kişiler hem de sağlık görevlileri için bilgiler yer alıyor. Deprem sonrası halk sağlığını korumaya dönük kişilerin ve sağlık görevlilerinin ne gibi önlemler alması gerektiğine ilişkin bilgilerin yer alıyor. Deprem sonrası su ve besinlerle bulaşabilecek hastalıkların nasıl önlenebileceği, su dezenfeksiyonu, karbonmonoksit zehirlenmelerinden nasıl korunulacağı, deprem sonrası müdahale çalışanlarının ve sağlık görevlilerinin iş sağlığı ve güvenliği, afet durumlarında bebek beslenmesi ile Çölyak hastaları için güvenli beslenmeye ilişkin başlıklar bulunuyor.

Beslenme ve bulaşıcı hastalık konusunda uyarılarda bulunuyor

Ayrıca platform bulaşıcı hastalıklar konusunda uyarılarda bulunuyor. Buna göre su ve besinlerle bulaşan hastalıkların önlenebilmesi için tuvaletlerin su kaynakların nerede kurulması gerektiğini gösteriyor. Kullanılacak suyun mümkünse 1 dakika kaynatılması, ellerin düzenli yıkanması veya en az yüzde 60 alkol bazlı el dezenfektanı kullanılması öneriyor.

Sobaların uygun şekilde kurulması konusuna dikkat çekiyor. Hastalıklardan korunmak için kişisel hijyen kurallarına azami önem gösterilmesi gerektiği belirtiliyor. Afet durumlarında bebek beslenmesine yönelik bilgiler de internet sitesinde yer alıyor.  Yoğun stres ve üzüntüye bağlı olarak kişilerde anne sütü bir miktar azalsa bile düzenli emzirmenin sürdürülmesi durumunda bunun tekrar artacağı, beslenmesi iyi olmayan annelerin de bebeklerini sağlıklı şekilde emzirebileceği sitede aktarılan bilgiler arasında bulunuyor.

Sitede, deprem bölgelerindeki Çölyak hastalarının da gluten içermeyen baklagil, yumurta, patates, peynir gibi besinleri tüketebileceğine ilişkin çeşitli öneriler de sıralanıyor. 

Platforma buradan göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.