İBB'den binaların risk durumunun tespiti için inceleme talep platformu: Bina Tespiti

Bina Tespiti sitesi üzerinden 2000 yılı öncesi yapılmış binalar kapsamında, binanız için inceleme talep edebiliyor ve binanızın inceleme sonucunu öğrenebiliyorsunuz.  
İBB'den binaların risk durumunun tespiti için inceleme talep platformu: Bina Tespiti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Bina Tespiti sitesi üzerinden 2000 yılı öncesi yapılmış binalar kapsamında, binanız için inceleme talep edebiliyor ve binanızın inceleme sonucunu öğrenebiliyorsunuz. 

Bina Tespiti'nin ana sayfasında yer alan Bina İnceleme Başvuru butonuna tıkladığınızda inceleme yapılması istenen binanın adres bilgilerini girebileceğiniz bir forma yönlendiriliyorsunuz. Binanıza ilişkin inceleme sonuçları başvuru formunda belirttiğiniz e-posta adresinize gönderiliyor. 

Başvuru formu sayesinde hızlı tarama yöntemine başvurmuş oluyorsunuz. Binaların risk durumunu saptayabilmek için 2019 yılında başlatılan hızlı tarama yönteminin akademisyenlerin de sürece katılımı ile onlarca farklı yöntem arasından seçildiğini belirtelim. 

Hızlı Tarama ile bina tespiti projesinin amacı, İstanbul’daki mevcut yapı envanterinin Deprem Master Planı’nda açıklanan ikinci kademe değerlendirme yöntemlerini kullanarak deprem risk durumlarını tespit etmek ve bölgelerin durumunu ortaya koymak. 

Sitede yer alan bilgilere göre başlangıçta Avcılar ve Silivri ilçelerinin önceliklendirildiği bu çalışma, İstanbul’un diğer 37 ilçesine yayıldı. 

Deneyimli teknik personellerden kurulu ekiplerle ziyaret edilen binalarda, Deprem Master Planı’nda tanımlanan ikinci değerlendirme yöntemleri için kullanılacak olan değerlerin ölçümleri gerçekleştiriliyor. Bu arada bina inceleme çalışmaları ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. 

Bu değerlerin belirlenmesi için ofiste zemin ve depremsellik verilerinin tespit edilmesi işlemleri yapılıyor.  Sahada ise kolon sıvasının kaldırılarak beton yüzey sertliğini ölçmek amacıyla beton çekici okuması ve kolon betonunun sıyrılarak donatı çapı ve korozyon belirlemesi işlemleri gerçekleştiriyor.

Ayrıca sahada uygulanan işlemler ile kolon-kiriş ve kat ölçüleri alınarak kat planının çıkarılması, duvar tarama cihazı ile kolon-perde donatı aralıklarının belirlenmesi ve üzensizlik durumlarının ve bina dış ölçülerinin tespiti sağlanıyor. 

Söz konusu işlemler neticesinde toplanan veriler, bir algoritma ile analiz edilerek her bina için “deprem güvenlik oranı” tespit edilmesini sağlıyor. Bu oran ile binaların risk durumlarını ortaya konmuş oluyor. 

Binada yapılan tespitlerden sonra oluşturulan ekip, tamirat işlemlerini gerçekleştiriyor. Binada inceleme sırasında yapılan beton sertliğinin ölçülmesi için sıva kaldırma ile donatı çapı ve paslanmanın ölçülebilmesi için kolon sıyırma gibi işlemlerin onarılması gerçekleştiriyor. Paylaşılan bilgilere göre inceleme sırasında yapılan sıyırmalar, binaların mevcut deprem performanslarını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde ayarlanıyor. 

Sitede yer alan bilgilere göre şimdiye kadar 107 bin 88 bina kontrolü gerçekleştirildi. İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Özlem Tut'un aktardıklarına göre bu ziyaretler kapsamında 29 bin 287 bina sahibi incelenmesine izin verdi.

Bina Tespiti sitesinde ayrıca şimdiye kadar incelenen bölgelere de yer veriliyor. İstanbul haritasında renk paletinin koyu maviye dönüştüğü bölgelerde ziyaret yoğunluğunun artış gösterdiğini ifade ediyor.

Haritayı yakınlaştırdığımızda Fatih, Elmalı Kent, Esenler ve Beşiktaş gibi bölgelerde diğer bölgelere kıyasla daha yoğun ziyaret olduğunu görüyoruz. 

Güncelleme: İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2000 yılından sonra inşa edilen binalar için de inceleme talep edilebileceğini duyurdu. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.