Dijital banka Zopa, 75 milyon sterlin yatırım aldı

İngiltere merkezli neobank Zopa, 75 milyon sterlin yatırım aldı. Yatırıma liderlik eden şirket açıklanmazken, 75 milyon sterlin sonrasında Zopa'nın değerlemesinin 1 milyar doların oldukça üzerine çıktığı belirtildi.
Dijital banka Zopa, 75 milyon sterlin yatırım aldı

İngiltere merkezli neobank Zopa, 75 milyon sterlin yatırım aldı. Yatırıma liderlik eden şirket açıklanmazken, 75 milyon sterlin sonrasında Zopa'nın değerlemesinin 1 milyar doların oldukça üzerine çıktığı belirtildi. Zopa, 2021 yılında SoftBank Vision Fund 2 liderliğinde 300 milyon dolar yatırım aldığı zaman değerlemesi 1 milyar dolara ulaşmıştı. Yeni yatırım, şirketin unicorn statüsünü pekiştirmiş oldu. 

2005 yılında hayata geçirilen Zopa, aracı olarak hareket eden bankaları ortadan kaldırarak, kredi verenlerin ve kredi alanların birbirleriyle doğrudan işlem yapmasına izin veren bir P2P platform. Şirket, öncelikle borçlu kredi notlarını derecelendiriyor, daha sonra kredi verenler, para miktarına ve vadeye göre değişen teklifler sunuyor. Zopa, parayı taraflar arasında dağıtma, yasal evrakları tamamlama, borçlu kimlik/kredi kontrolleri yapma ve kredi veren için kaçırılan ödemeleri takip eden bir tahsilat acentesi çalıştırma gibi sorumlulukları üstleniyor.

Gelirini her yıl yüzde 100'den fazla artırmaya devam eden banka, bugüne kadar 3 milyar sterlinlik mevduat topladı, bilançosunda 2 milyar sterlinden fazla krediye sahip ve 400 binden fazla kredi kartı çıkardı.

850 binden fazla müşterisi olan Zopa, aldığı yeni yatırımla ürününü geliştirmek istiyor. Zopa'nın 17 yıl önce kurulduğundan bu yana ilk kez 2023'te tüm yıl boyunca kârlı olma yolunda ilerlediği belirtiliyor.

Şirketin bir süre önce 2022 için halka arz planları bulunuyordu. Ancak Zopa, bunu belirttikten bir yıl sonra piyasa koşullarının uygun olmadığını belirterek halka arzı erteleme kararı aldı. Yeni yatırımla ufukta halka arz olup olmadığını ilerleyen dönemde öğreneceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.