Otonom araç yazılım platformu geliştiren Oxbotica, 140 milyon dolar yatırım aldı

Universal Autonomy isimli otonom araç yazılım platformu geliştiren Oxbotica, C serisi yatırım turunda 140 milyon dolar yatırım aldı.
Otonom araç yazılım platformu geliştiren Oxbotica, 140 milyon dolar yatırım aldı

Otonom araç yazılım platformu geliştiren İngiltere merkezli  Oxbotica C serisi yatırım turunda 140 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna Japonya merkezli Aioi Nissay Dowa Insurance Co., Ltd., ve Eneos'un kurumsal VC'si ENEOS Innovation Partners katılım gösterdi. Bununla beraber yatırım turunda girişimin mevcut yatırımcıları BGF, Halma, Hostplus, Kiko Ventures,Ocado Group, Tencent, Venture Science and otomotiv parça üreticisi ZF yer aldı.

Bu arada Oxbotica'nın 2021'in Ocak ayında B serisini 47 milyon dolar ile tamamladığını belirtelim. Bu yeni yatırım ile birlikte şirketin toplam yatırım miktarı 225 milyon dolara ulaştı. 

Girişimin faaliyet alanı 

Aslına bakarsanız sizlere daha önce Oxbotica'dan bahsetmiştik. 2016 yılında Birleşik Krallık'ta halka açık otoyollarda sürücüsüz otomobil testlerini başlayan girişim, Londra’da sürücüsüz minibüs seferlerini başlatmıştı

Paul Newman ve Ingmar Posner tarafından kurulan girişim, kurumsal şirketlere Universal Autonomy isimli otonom araç yazılımını satıyor ve bu yazılımı şirketler için özelleştirebiliyor.

Yazılım, müşterinin ihtiyaçlarına uygun olarak navigasyon, kullanıcı arayüzleri, algılama,  filo yönetimi ve farklı ortamlarda otonom araç çalıştırmak için gereken diğer özellikleri sunuyor. Burada önemli bir nokta, Universal Autonomy'nin bu özellikleri sunarken, aracın donanımının ve müşterilerin kullandığı diğer yazılımları konusunda herhangi bir fark gözetmemesi. 

Oxbotica, şimdiye kadar ZF, Ocado, BP ve Wenco ile iş ortaklıklarına imza attı. Yatırımcıların faaliyet gösterdiği madencilik, tedarik ve turizm alanların yanı sıra  Oxbotica'nın tarım, havalimanı, enerji ve toplu taşıma için çözümler üretebileceğini söyleyebiliriz. Universal Autonomy'nin farklı kullanım alanlarını şirketin sitesinden inceleyebilirsiniz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.