Google, okunması zor el yazısını deşifre edebilen yapay zeka modeli geliştiriyor

Okunması zor el yazısını deşifre edebilen bir yapay zeka modeli geliştiren Google, Google Lens'te dağınık bir şekilde yazılmış tıbbi notların kodunu çözebilen bir araç oluşturmak için eczacılarla birlikte çalıştığını duyurdu.
Google, okunması zor el yazısını deşifre edebilen yapay zeka modeli geliştiriyor

Gelişen teknoloji hayatın her alanına etki etmeye devam ediyor. Eskiden yapılamayan birçok şey, teknoloji sayesinde tek tıkla ve çok daha kısa sürelerde yapılabiliyor. Bu kapsamda Google da doktorların zor okunan el yazılarını okumayı kolaylaştıran bir teknolojiyi hayata geçiriyor.

Okunması zor el yazısını deşifre edebilen bir yapay zeka modeli geliştiren şirket, Hindistan'da gerçekleşen yıllık konferansında, Google Lens'te dağınık bir şekilde yazılmış tıbbi notların kodunu çözebilen bir araç oluşturmak için eczacılarla birlikte çalıştığını duyurdu. Google Lens'te kullanıma sunulacak olan özellik, kullanıcıların reçetenin fotoğrafını çekmesine veya fotoğraf kitaplığından yüklemesine olanak tanıyacak. Bir Google yöneticisi, etkinlik sırasında, görüntü işlendikten sonra uygulamanın notta belirtilen ilaçları algılayıp vurguladığını gösterdi.

Kaynak: Google

Google'dan yapılan açıklamada, bu özelliğin el yazısı tıbbi belgeleri sayısallaştırmaya yardımcı bir teknoloji görevi göreceği, ancak yalnızca bu teknolojinin sağladığı çıktıya dayalı olarak hiçbir karar verilmeyeceği ifadesi yer aldı. Bu sistemin gerçek dünyaya hazır olması için yapılması gereken çok iş olduğunun da altı çizildi. 

Bilmeyenler için hatırlatalım; Google Lens, nesneleri algılamak ve dilleri çevirmek için kullanılabilen, yapay zeka destekli çok amaçlı bir nesne tanıma aracı. Lens ile el yazıları halihazırda metinlere dönüştürebiliyor. Ancak Google'ın yeni özelliğinde vurgulanan "en karmaşık ve okunmayan" yazıların yapay zeka ile metne dönüştürülecek olması. Zaten bu yüzden doktorlar odak noktası olarak belirlenmiş.

Google'ın yeni "metin deşifre etme" özelliğinin ne zaman kullanıma sunulacağına dair herhangi bir bilgi ise paylaşılmadı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.