Big Bang Startup Challenge sahnesinde öne çıkanlar

İTÜ Çekirdek tarafından aktarılan bilgilere göre bu yıl, Big Bang Startup Challenge etkinliğinde 19 milyon 365 bin TL’lik nakit ve ödül girişimlere aktarıldı.
Big Bang Startup Challenge sahnesinde öne çıkanlar

İTÜ ARI Teknokent’in Kuluçka Merkezi İTÜ Çekirdek’in her yıl desteklediği girişimlerin en iyilerinin belirlendiği Big Bang Startup Challenge etkinliğinden geçtiğimiz yıllarda pek çok kez sizlere bahsetmiştik. 20. yılını kutlayan İTÜ Çekirdek, Big Bang Startup Challenge'ı bu yıl 7 - 8 Aralık tarihinde gerçekleştirdi.

İTÜ Çekirdek tarafından aktarılan bilgilere göre bu yıl, Big Bang Startup Challenge etkinliğinde yer alan 71 girişime 341 milyon 255 bin liralık ödül, nakit ve yatırım dağıtıldı. 341 milyon 255 bin liralık toplam kaynağın 19 milyon 365 bin TL’lik kısmının nakit ve ödül olarak girişimlere aktarıldığını da ekleyelim.

Alınan ödül, nakit ve yatırımlarla ilk üçte yer almaya hak kazanan girişimler ise From Your Eyes, Tayko Pil ve iyiMetal oldu. 2022 yılı içinde yatırım alan 53 İTÜ Çekirdek girişiminin aldığı 274 milyon 195 bin TL’lik yatırım ise Big Bang’de topluca anons edilerek kutlandı.

Yatırım alan girişimlerin 5 tanesinin yatırım duyurusu ise ilk kez Big Bang sahnesinde anons edildi. Bu girişimler arasında ise 25 milyon TL değerleme üzerinden yatırım Ecofoni, 300 bin TL tohum öncesi yatırım alan Kooplog, tohum yatırımının devamı olarak 150 milyon TL değerleme üzerinden yatırım alan Lumnion, 400 bin dolar yatırım alan Adlema ve 800 bin euro yatırım alan Nanomik bulunuyor.

Konuşmasında T.C. Ticaret Bakanlığı’nın Tekno-Hızlandırma Destek Programı kapsamında Innogate programına yapmış oldukları desteklerin öneminden ve programın başarılarından söz eden İTÜ ARI Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Attila Dikbaş, İTÜ ARI Teknokent’in artık Big Bang etkinliğinin küresel ölçekte gerçekleşmesi için hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.